David Alin

Buna ziua

16 postări în acest subiect de discuţie despre Buna ziua

Buna ziua

David Alin

Buna .

Ma numesc David Alin , am 36 de ani si sunt incantat sa va cunosc .

Inca nu detin o rulota dar am intrat aici fiindca am gasit foarte multe informatii despre rulote dar mai ales despre instalatiile electrice pe 12/24V , ceea ce ma intereseaza foarte mult .

Toate cele bune .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Ursu Florin

Bun venit în comunitate @David Alin :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit:Salutare @David Alin si bun venit in aceasta comunitate.:salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian

Salut!

Distribuie această postare


Link către postare
David Alin

Va salut din nou pe toti !

In principiu , cam ce energie foloseste o rulota de 2-3 persoane .Bineinteles ca sunt extrem de multi factori , dar de princiu asa , cu o utilare minima..

Distribuie această postare


Link către postare
David Alin
5 minute în urmă, Sorin Leitoiu a scris:

Va salut domnule Leitoiu !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit în această comunitate @David Alin ! :noroc:

 :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Schuster
în urmă cu 21 ore, David Alin a scris:

Va salut din nou pe toti !

In principiu , cam ce energie foloseste o rulota de 2-3 persoane .Bineinteles ca sunt extrem de multi factori , dar de princiu asa , cu o utilare minima..

 

@David Alin

Consumatorii proprii rulotei sunt mici, mai ales daca treci iluminatul pe LED : iluminat 20 W, pompa de apa submersibila 20 W, cifre estimative. Trebuie sa ti cont de simultaneitatea consumului.

Apoi intervin " fineturile" : TV, receptor satelit, incarcator laptop, incarcator telefon.

Dupa urmeaza "greii" : frigider 12 V cu compressor, foen, invertor pentru boiler electric sau alti consumatori mari.

 

Dupa cum vezi plaja este larga, depinde de tine cum te organizezi. Ca exemplu, poti petrece un week end prelungit ( 4 zile) cu un acumulator de 100 Ah incarcat la plecare numai cu consumatorii rulotei fara probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
David Alin
în urmă cu 8 ore, Gabriel Schuster a scris:

 

@David Alin

Consumatorii proprii rulotei sunt mici, mai ales daca treci iluminatul pe LED : iluminat 20 W, pompa de apa submersibila 20 W, cifre estimative. Trebuie sa ti cont de simultaneitatea consumului.

Apoi intervin " fineturile" : TV, receptor satelit, incarcator laptop, incarcator telefon.

Dupa urmeaza "greii" : frigider 12 V cu compressor, foen, invertor pentru boiler electric sau alti consumatori mari.

 

Dupa cum vezi plaja este larga, depinde de tine cum te organizezi. Ca exemplu, poti petrece un week end prelungit ( 4 zile) cu un acumulator de 100 Ah incarcat la plecare numai cu consumatorii rulotei fara probleme.

Frumos raspuns !Chiar am si ras dupa forma cum la-ti enuntat , comic :-)

Intradevar , fiecare va folosi energia in functie de necesitati dar mai ales de cantitatea de stocare si cea de reincarcare.Atat in toiul ierni cat si al verii , vrei nu vrei , ai nevoie de cativa "grei" consumatori , racoare vara si caldura iarna .

Pentru mine sunt importante datele , masuratorile si testele practice sa stiu exact cu ce pasi defilez .

Inseamna ca avand de la bun inceput peste 3KWh stocare , am un mic si important pas inainte.

Cam ce metode se folosesc cand vine vorba de acei mari consumatori?Vreau mai multe detalii de la cei care au gasit metode . 

  • Downvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Dragos M

@David Alin Bun venit pe ForumRulote.ro ! 
Am rugamintea ca pentru discutii tehnice sa deschizi un topic in aria dedicata ale acesteia..., aici dupa cum se vede suntem intr-un topic de prezentare si nu are rost sa amestecam prezentarea unui membru cu discutiile tehnice.

Multumesc pentru intelegere ! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
David Alin
18 minute în urmă, Dragos M a scris:

@David Alin Bun venit pe ForumRulote.ro ! 
Am rugamintea ca pentru discutii tehnice sa deschizi un topic in aria dedicata ale acesteia..., aici dupa cum se vede suntem intr-un topic de prezentare si nu are rost sa amestecam prezentarea unui membru cu discutiile tehnice.

Multumesc pentru intelegere ! :salutare!:

Bine v-am gasit !

Intradevar ..Se poate muta conversatia in unul din topice , va rog?

Va multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

@David Alin, n-avem ce să mutam pentru că acea conversatie care te interesează se afla in acest Topic .

Deasemenea, dacă sunt și alte subiecte de interes pentru tine, te rog să posteźi în secțiunile dedicate!

Acesta e un topic de prezentare, urări de bun venit și așa trebuie să ramâna. 

O seară bună si pe viitor te rog să fii atent ce și unde postezi! :multumesc!:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
David Alin

In regula .

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.