Constantin Popovici

Salutari de la Palanca, Bacau

17 postări în acest subiect de discuţie despre Salutari de la Palanca, Bacau

Salutari de la Palanca, Bacau

Constantin Popovici

Salut,  

Sunt Costin si sunt ca voi :) . Iubitor de frumos, de natura, de voie buna, de oameni faini si ... de rulote. Momentan detinem  un Ford Transit Rimor din 1990 in care ne mai campam in curte pentru ca inca nu l-am inmatriculat :) 

Am 42 de ani, casatorit cu Madalina, mama copiilor mei,  doi baieti,   Luca si Matei, 6 respectiv 10 ani. De altii nu stiu , dar de acestia sunt sigur. :) 

Suntem din Bucuresti dar pregatim mutarea definitiva in comuna Palanca, situata la munte, pe Valea Trotusului in Pasul Ghimes, la granita dintre Bacau si Harghita, granita care aucum 100 de ani era intre Romania si Imperiul Austro-Ungar. Aici avem in plan sa amenajam in curtea noastra de vreo 5000 mp a unui mini camping, nu pentru a face bani ci pentru a ne face fericiti. Cine vrea sa viziteze zona ne poate deranja de acum, cat inca e gratis dar trebuie sa impartim baia din casa la nevoie. 

Deocamdata cam atat,  

Bine v-am gasit!

108219362_10218127049232675_7165930977369040686_o.jpg

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare

Raul G

Salutare și bine ați venit printre noi, frumoasă prezentarea voastră, baftă la proiect și vise îndeplinite sa aveți.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Constantin Popovici
1 minut în urmă, Raul G a scris:

Salutare și bine ați venit printre noi, frumoasă prezentarea voastră, baftă la proiect și vise îndeplinite sa aveți.

Multumesc frumos, sper sa am ce va mai povesti pe aici sau de ce nu, in jurul focului :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Sa sperăm, dacă reușesc sa mai ajung prin țară poate fii un popas desigur mai ales ca noi aceea zonă nu o cunoaștem deloc.

Modificat de Fejer Antal
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare la intregului echipaj @Constantin Popovici:salutare!:si bun venit in aceasta comunitate!:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Constantin Popovici
14 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Salutare la intregului echipaj @Constantin Popovici:salutare!:si bun venit in aceasta comunitate!:default_bun_venit:

Szervusz  , ca nu degeaba am copilarit la granita de 1000 de ani :) 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Constantin Popovici
15 minute în urmă, Raul G a scris:

Sa sperăm, dacă reușesc sa mai ajung prin țară poate fii un popas desigur mai ales ca noi aceea zonă nu o cunoaștem deloc.

Va asteptam cu drag, cu siguranta veti deveni dependent! 

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

Te salut @Constantin Popovici 

:default_bun_venit:

 

în urmă cu 1 oră, Constantin Popovici a scris:

 ... avem in plan sa amenajam in curtea noastra de vreo 5000 mp a unui mini camping, ...

Bafta cu noul "proiect"!

Valea Trotusului, e ...woau !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Constantin Popovici

Multumesc,

Sa stii ca e woau, sa vezi si dupa ce o aprofundezi :) 

S-a amenajat si un drum superb care te duce pana in Cheile Bicazului fara sa mai fii nevoit sa ajungi prin Piatra Neamt sau prin Gheorgheni.

Modificat de Constantin Popovici
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Acum ca ai spus, m-ai făcut curios și m-am uitat pe Maps unde este, cel mai interesant este ca eu de fiecare dată când sunt acasă merg la o mănăstire ce se află pe cealaltă parte a muntelelui la Tarcau.

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei Grigoras

Salutare ! Bine de știut pentru cei care vor să facă un tur al țării !Dacă ar mai fi câteva puncte la fel in alte părți ale țării cred ca s-ar putea face un circuit al țării in 7 -10 zile ! Eu îl notez la favorite !Spor in toate !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Cosmin B
în urmă cu 11 ore, Constantin Popovici a scris:

Multumesc,

Sa stii ca e woau, sa vezi si dupa ce o aprofundezi :) 

S-a amenajat si un drum superb care te duce pana in Cheile Bicazului fara sa mai fii nevoit sa ajungi prin Piatra Neamt sau prin Gheorgheni.

 

 

Ref. drum nou e vorba de 127A, via Huisurez - Poiana Fagului? Chiar am treaba la Ciuc maine si as merge pe acolo, daca e bun drumul. Mersi!

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit alături de noi @Constantin Popovici și mult succes! :OK:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Constantin Popovici
în urmă cu 2 ore, Andrei Grigoras a scris:

Salutare ! Bine de știut pentru cei care vor să facă un tur al țării !Dacă ar mai fi câteva puncte la fel in alte părți ale țării cred ca s-ar putea face un circuit al țării in 7 -10 zile ! Eu îl notez la favorite !Spor in toate !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk
 

 

Multumesc frumos, noteaza cu incredere!

 

 

acum o oră, Cosmin B a scris:

 

 

Ref. drum nou e vorba de 127A, via Huisurez - Poiana Fagului? Chiar am treaba la Ciuc maine si as merge pe acolo, daca e bun drumul. Mersi!

 

Da, acum doi ani am mers cu un Renault Trafic fara probleme. Se putea merge si cu 80 la ora chiar daca nu era decat pietris pe el. Totusi acum cu atatea ploi intereseaza-te prin Damuc de starea lui. Oricum, drumul merita facut si sa ne spui si noua dupa ce mergi pe el.

 

 

30 minute în urmă, Daniel P a scris:

Bun venit alături de noi @Constantin Popovici și mult succes! :OK:

:default_bun_venit:

Multumesc frumos!

 

Valea Rece.JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Cosmin B

Am facut ieri Suceava - Miercurea Ciuc cu scurtatura pe acest 127A, cu Duster, tineti seama de asta pentru ce scriu. Drumul este forestier de calitate medie intre Huisurez si Valea Rece, pe alocuri se poate merge 50-60 km/h, dar in multe portiuni trebuie incetinit. Problema mare este la granita intre judete NT-HR, un pod marisor peste un parau lipseste cu desavarsire maturat de ape, am trecut prin albia paraului prin apa de cam 25 cm adancime si o latime de 2m. In functie de precipitatii poate fi si mai bine si mai rau. Sunt portiuni mai mocirloase, in special in zonele de exploatare forestiera, se lucreaza la reparatii la drumuri si podete pe ici pe colo. Nu sunt probleme de garda la sol in afara de acel parau.

Ca priveliste nu e uau dar eu sunt obisnuit cu muntele, pentru cineva dintre blocuri cred ca e o diferenta. Este un singur punct de belvedere catre Ceahlau, in rest drumul e in vale destul de ingusta; sunt cateva serpentine in panta destul de marisoara si la urcare si la coborare.

Una peste alta nu vad rostul trecerii cu rulota pe aici, cu o masina rezonabila se poate face, in functie de cum se prezinta paraul cu pricina.

La iesire din Huisurez am intrebat localnicii daca se poate trece, au zis ca da, fara sa mentioneze in niciun fel problema cu paraul/podul, asta-i baza pe care poti sa o pui in ei.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Constantin Popovici

Multumim mult de precizari, sa speram ca va fi asfaltat anii urmatori, mai ales daca vom primi acei bani promisi de UE pentru infrastructura. 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.