Adelina B.

Hey bună!

14 postări în acest subiect de discuţie despre Hey bună!

Hey bună!

Adelina B.

Salutare de la mare!

 

Ma bucur sa fiu alături de voi și promit să vă stresez cât pot de puțin :)

 

De săptămâna trecută, părinții mei sunt posesoriii unei rulote Fleetwood Colchester 2003 , de 2 locuri.

 

Eu nu înțeleg acest fenomen și nu împart aceeași pasiune cu ei, in schimb, vreau sa ii ajut cu ce pot si de aceea sunt aici, să învăț despre rulote și să le explic ce au de făcut mai departe.

 

Fiind rulotă adusă din Anglia, toate cele sunt altfel decat trebuie :)) ușa, prizele, cablul de conectare la mașină etc :)) dar are si parti bune, este impecabilă la interior, design-ul este unul de calitate chiar dacă e vechiuță si nu plouă in ea , iar de acum vrem sa înțelegem cum funcționează lucrurile la interior :)

 

Tot ce era de vândut separat (cort, pompă apă, mover etc) s-a vândut probabil de mult și trebuiesc achiziționate din nou. 

 

Chiar si așa, tatăl meu a fost pasionat de rulote toată viața , iar acum si-a vazut visul cu ochii, abia așteaptă să iasă cu ea, se gândea să meargă in Deltă pentru inceput, nu pot decât să mă bucur ,  mai ales că prefer sa ii știu safe in propriul mediu fără riscuri de infectare prea mari ...  și sper să reușesc să găsesc informația necesară aici, ca să il pot ajuta, ba mai mult, sper sa il ajut sa isi facă chiar si prieteni printre voi, pasiunea, in special in vremuri ca acestea, poate însemna o rază de lumină in viețile noastre :)

 

Drumuri bune și campări relaxante va doresc!  Stay safe! 

20201003_184225.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare

Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi ție și părinților tăi.
Este o veche zicală româneasca ce spune ca poftă vine mâncând, poate iesind vreodată cu rulota vei înțelege ce nu se poate explica: sentimentul de libertate.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

Bun venit, atat tie cat si tatalui tau! Frumoasa prezentare si frumoasa englezoaica, aerodinamica! :)

 

Spor la documentat pe aici, aveti multa informatie. De asemenea, preda-i tatalui tau si cateva lectii de utilizare a calculatorului si-si va croi incet si sigur un drum pe forum si va afla si singur ceea ce nu stie, iar ce ii da batai de cap, arunca o intrebare aici si vom incerca sa deslusim dilema!

 

Drumuri bune!

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Adelina B. și bun venit în această comunitate atât ție cât și tatălui tău!  Sigur găsești informații utile pentru întrebările voastre. Și vorba lui @Raul G despre zicala românească poate și ție o să-ți placă rulotismul! :default_bun_venit:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Adelina B.

Mulțumesc frumos! :)

Vedem poate pe viitor voi incerca si eu senzația. 

Eu m-am speriat cred, de la cum am văzut că stau lucrurile la mare , in camping, fiecare ieșea vara asta cu ceva în evidență, unul cu maneaua la maxim, altul cu chiloțeii întinși, altul cu grătarul in hainele spălate ale vecinului, și tot așa. Nu era nici pe departe liniște, curat, puțin respect față de cei din jur... Probabil că sunt idei preconcepute, și cu siguranță există campinguri total diferite de ce am văzut eu pe "superbul" nostru litoral ...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

Salutare @Adelina B. 

:default_bun_venit:

 

în urmă cu 1 oră, NRLaurentiu a scris:

De asemenea, preda-i tatalui tau si cateva lectii de utilizare a calculatorului si-si va croi incet si sigur un drum pe forum si va afla si singur ceea ce nu stie, iar ce ii da batai de cap, arunca o intrebare aici si vom incerca sa deslusim dilema!

:OK:

 

P.S. Ce nasol e sa rasfoiesti "manualul de chimie" numai pentru al ajuta pe fratele mai mic? Am trecut prin asta ... Naspa rau, asa-i?

 

Modificat de Mihai-Arad
-_-
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Adelina B.

@Mihai-Arad , da! :))) Clar!

Spre exemplu,  

I-am cumpărat cârlig pentru rulotă înainte de toate, dă-i citește, vezi prețuri, modele, cumpără cu 13 pini model dedicat ptr skoda etc etc.

Si isi ia rulotă cu priză de anglia, 7 cu 7 pini :)) , da-i si cauta adaptor priză, cumpărat ce trebuie si tot nu face ce trebuie :))

Sunt curioasă dacă la pompa de apă o sa sau kix din nou , sau o sa imi iasă :))

Așa o sa fie de acum încolo :))

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

:default_bun_venit:vă spunem și noi, ție și părinților tăi și încet cu treabă bună îți vei clarifica aici toate dilemele legate de funcționarea și utilizarea rulotei. 

Ai să vezi că la toate nelămuririle sau întrebările tale, aici vei găsi un răspuns. :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

:default_bun_venit:si poate tot invatand despre rulotism vei ajunge sa-l indragesti:OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

:neatza!: @Adelina B. ! :salutare!:

Bun venit ìntregului echipaj în această frumoasă comunitate și mult succes!  :OK:

:default_bun_venit:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan C.

Bun venit pe forum! frumoasa achizitie!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P
în urmă cu 7 ore, Daniel P a scris:

:neatza!: @Adelina B. ! :salutare!:

Bun venit ìntregului echipaj în această frumoasă comunitate și mult succes!  :OK:

:default_bun_venit:

 

Acum am văzut că e și ziua ta, scuze!  :default_109:

La Mulți Ani, sănătate, bucurii si multe impliniri alaturi de cei dragi @Adelina B. ! :default_happy-birthday-banner:

Modificat de Daniel P
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Adelina B.
47 minute în urmă, Daniel P a scris:

 

Acum am văzut că e și ziua ta, scuze!  :default_109:

La Mulți Ani, sănătate, bucurii si multe impliniri alaturi de cei dragi @Adelina B. ! :default_happy-birthday-banner:

 

Mulțumesc frumos! 

Să fim sănătoși!🥳🥳🥳

Mulțumesc

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.