Edi Denes

Prima rulota

30 postări în acest subiect de discuţie despre Prima rulota

Prima rulota

FlorinRFG
La 20.03.2023 la 10:00, Raul G a scris:

Balansul vertical de obicei apare când e gol portbagajul din față și nu se are greutatea minimă pe proțap ce ar trebui sa fie între 90 și 96% din valoarea maxima admisa, cel puțin așa am citit la englezi, ce sigur știu mai multe decât mine.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk
 

Buna dimineata!

 

Eu am un Kadjar 1, 6 dCi si trag o rulota Adria Altea cu MMA 1400kg. Acelasi balans il aveam si eu, motiv pentru care m-am dus la Renault sa schimb amortizoarele, dar au spus ca nu este nevoie deoarece nu au nimic, doar ca suspensia este proiectata pentru confort. Sigur ca exista posibilitatea sa schimbi amortizoarele cu unele mai tari, dar cand nu mergi cu rulota cei din spate cam dau din dinti. Mi-au fost recomandate doua solutii, perne pe aer si distantiere de cauciuc intre spirele din mijloc ale arcurilor pe spate. Deoarece pernele pe aer trebuies verificate sau chiar schimbate la doi ani, am optat pe solutia cu intaritoare intre spirele arcurilor din spate. Cu aceasta solutie am rezolvat problema si creste si garda la sol cu 2 cm, plus ca le pot scoate relativ usor cand nu trag rulota. Solutia cu pernele de aer nu mi-a placut din urmatoarele motive: sunt permanente si rigidizeaza prea mult puntea spate, trebuiesc verificate periodic si scoase pentru ca uzura pernei se produce mai ales la baza si nu se vede prin inspectie vizuala si cel mai grav este ca daca ai ghinionul sa se strice in mers si ai ceva viteza este posibil sa te rastoarne. Folosesc aceste intaritoare de un an si pana acum sunt foarte multumit, exact ce trebuie pentru mine!

 

Vacanta placuta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gherman Radu
în urmă cu 4 ore, FlorinRFG a scris:

Buna dimineata!

 

Eu am un Kadjar 1, 6 dCi si trag o rulota Adria Altea cu MMA 1400kg. Acelasi balans il aveam si eu, motiv pentru care m-am dus la Renault sa schimb amortizoarele, dar au spus ca nu este nevoie deoarece nu au nimic, doar ca suspensia este proiectata pentru confort. Sigur ca exista posibilitatea sa schimbi amortizoarele cu unele mai tari, dar cand nu mergi cu rulota cei din spate cam dau din dinti. Mi-au fost recomandate doua solutii, perne pe aer si distantiere de cauciuc intre spirele din mijloc ale arcurilor pe spate. Deoarece pernele pe aer trebuies verificate sau chiar schimbate la doi ani, am optat pe solutia cu intaritoare intre spirele arcurilor din spate. Cu aceasta solutie am rezolvat problema si creste si garda la sol cu 2 cm, plus ca le pot scoate relativ usor cand nu trag rulota. Solutia cu pernele de aer nu mi-a placut din urmatoarele motive: sunt permanente si rigidizeaza prea mult puntea spate, trebuiesc verificate periodic si scoase pentru ca uzura pernei se produce mai ales la baza si nu se vede prin inspectie vizuala si cel mai grav este ca daca ai ghinionul sa se strice in mers si ai ceva viteza este posibil sa te rastoarne. Folosesc aceste intaritoare de un an si pana acum sunt foarte multumit, exact ce trebuie pentru mine!

 

Vacanta placuta!

Buna ziua, imi puteti spune de unde ati achizitionat distantierele sau o poza cu ele, Multumesc

Eu am avut perne de aer bagate in arcurile de pe spate si dupa vreo doua luni sa spart una, deci nu recomand

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinRFG
La 17.08.2023 la 12:48, Gherman Radu a scris:

Buna ziua, imi puteti spune de unde ati achizitionat distantierele sau o poza cu ele, Multumesc

Eu am avut perne de aer bagate in arcurile de pe spate si dupa vreo doua luni sa spart una, deci nu recomand

Buna ziua!

Eu le-am cumparat de aici

https://www.emag.ro/set-intaritor-arc-auto-idealstore-mareste-rigiditatea-arcului-facand-masina-mult-mai-stabila-in-curbe-model-c-idl-210717-14/pd/DJL5JXMBM/?cmpid=86946&gclid=Cj0KCQjw3JanBhCPARIsAJpXTx5T5Nle3qC21vpmO1IHbt6wpdCnd0LQ4H4Mk8CedP0-LOvg0jpHGsoaAqAFEALw_wcB

Dar sunt o multime de furnizori!

 

Drumuri bune!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gherman Radu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa aveti parte de ea!:OK::cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.