Edi Denes

Prima rulota

30 postări în acest subiect de discuţie despre Prima rulota

Prima rulota

Edi Denes

Iata, a venit si soarele si primavara pe strada mea, am o sapt de cand sunt propietarul unei rulote Fendt Platin 495 TFB, am adus-o personal din Olanda si acum ma ocup de inregistrarea ei, are deja numere rosii, maine mergem la RAR, apoi ANAF.

"Fundatica, caci asa ii spun:default_emoticons-animated-3:, are 7m, 1290kg goala si 1700 MMA, e din 2010, are mover, Tv si antena, marchiza, izolatie pt iarna. Urmeaza sa-i punem panou solar si cele necesare.

Nu in ultimul rand vreau sa le multumesc colegilor @Bogdan C. si @Viorel C. care m-au ajutat cu sfaturi.

Va astept cu drag cu sfaturi si intrebari daca aveti.

Las si cateva poze.

20230319_133110.jpg

20230319_132936.jpg

20230319_131927.jpg

20230319_131945.jpg

20230319_132003.jpg

20230319_132450.jpg

20230319_132409.jpg

20230319_132644.jpg

20230319_131731.jpg

20230319_131724.jpg

20230319_132929.jpg

20230319_133123.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Felicitări pentru achiziție, să ai parte numai de vacanțe minute cu căsuța voastră.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Edi Denes iupiii !!!

 

Soare si promavara din plin!

Asa sa ramana. Cu soare si vant sin spate!

Felicitari pentru achizitie! Sa va bucurati de ea cat mai mult!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Pur și simplu superba :bravo: 

Felicitari, sa va aducă numai și numai bucurii! 

 

L.E. Te-ai miscat repede cu achiziția și drumul. Cu mai putin de 2 săptămâni în urma captai detalii despre proceduri. Poți detalia cum ai procedat? Cu siguranță vor mai fi alți colegi care, pe viitor, vor dori sa importe din Olanda. Eu sunt curios, dacă ești dispus sa povestești,   cronologia, cum ai ales, cum au decurs toate.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări @Edi Denes pentru achiziție! Ai ales o rulotă de top! Să aveți parte ea, multe ieșiri reușite și drumuri bune să aveți cu noua :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

Multumesc tuturor!

@Andrei.N sigur ca da, voi fi disponibil la orice intrebari.

Eu am procedat asa, am gasit rulota pe site ul celor de la Bovag

https://www.viabovag.nl/kamperen/merk-fendt/bouwjaar-vanaf-2010/voertuigsoort-caravan

Rulota a aparut in ziua respectiva, am luat legatura cu propietarul(companie de vanzari rulote) si am negociat cat am putut, nu prea mult, dar am ajuns la un pret care se incadra in buget. Am rezervat-o si le-am spus ca in 2 sapt voi ajunge dupa ea. Intre timp au urmat tot felul de intrebari din partea mea, ei s-au ocupat de hartiile de export si numere. Au fost foarte reticenti la faza cu asigurarea motivand ca ei nu fac si nu au facut asa ceva, insa dupa lungi insistente au reusit sa o faca si pe asta. Cu drumul am avut marele avantaj ca am putut deconta cateva plinuri, insa cu pretul ca a trebuit sa lucrez din Germania pt 3 zile, totusi am zis ca merita avand in vedere ca la intoarcere consumul a fost de 10, 4:default_109:

Am incercat sa o verific cat am putut si stiut si sper sa fi fost ok, nu are pete, podea moale, pereti care sa sune a gol, lovituri sau urme de grindina. O singura valoare la aparatul de masurat umiditatea inca imi da de furca  deasupra usii de intrare, poate @Bogdan C. sa ma ajute aici, in rest rulota se prezinta f bine. Dealerul a facut testele de frana, gaz, umiditate, si mi-a dat un certificat Bovag.

La intoarcere am dormit in rulota de 2 ori in 2 parcari diferite unde am dat drumul la incalzire fara ventilatie(nu aveam 220V) si a fost f bine la temp de 2-3 grade.

Nu am fost oprit de politie, la granita cu Romania, vamesii unguri nu erau prezenti iar vamesul roman doar m-a intrebat daca acum am cumparat-o si cam atat a fost.

Cum am intrat in Romania am inceput sa simt ce inseamna sa conduci cu rulota in spate, aveam un balans pe verticala foarte deranjant pe care nu-l simtisem in tarile precedente. Mi s-a spus ca ar fi de la rulota goala, neechilibrata, vedem cand o sa pun ceva greutate cum se va comporta.

Singurul compromis pe care l-am facut a fost frigiderul, doream un frigider mare dar rulota avea unul mic, vedem cum ne gospodarim si daca mai trebuie vom luat un frigider portabil.

O sa mai scriu si de inscrierea in Romania imediat ce voi avea mai multe de scris, deocamdata doar numerele rosii le am.

Posibil sa fi omis cateceva dar daca te intereseaza ceva anume pe tine sau alt coleg, va rog sa-mi spuneti si va ofer detalii cu mare drag.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
21 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

Felicitări @Edi Denes pentru achiziție! Ai ales o rulotă de top! Să aveți parte ea, multe ieșiri reușite și drumuri bune să aveți cu noua :cu-rulota:

Multumesc frumos

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Sa o stăpâniți sănătos. Si sa va ducă prin multe locuri. Arata fain.

O intrebare: cu ce tractați bijuteria asta?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
11 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Sa o stăpâniți sănătos. Si sa va ducă prin multe locuri. Arata fain.

O intrebare: cu ce tractați bijuteria asta?

Cu un Passat 2.0 4x4, DSG,   200CP

Screenshot_20230319_214334_WhatsApp.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Edi, mulțumesc! Ai avut parte de o experiența superba! Incredibil câte aspecte ai verificat, ești foarte meticulos:OK:!

 

Am simțit și eu balansul vertical când am venit cu rulota însă, in cazul meu,  a fost atenuat in mare parte de suspensia spate cu perne de aer. Diferența mare de greutate nu este, căsuța noastră având 1400 kg masa proprie și 1700 mma.
Am fost reticent sa tractez cu turism tocmai ca am presupus cumva ca ar fi mai lesne cu un suv.

 

Abia aștept sa văd primele poze de la ieșiri. Noi plănuim o expediție de Paște, dacă va fi gata melcul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
13 minute în urmă, Andrei.N a scris:

Edi, mulțumesc! Ai avut parte de o experiența superba! Incredibil câte aspecte ai verificat, ești foarte meticulos:OK:!

 

Am simțit și eu balansul vertical când am venit cu rulota însă, in cazul meu,  a fost atenuat in mare parte de suspensia spate cu perne de aer. Diferența mare de greutate nu este, căsuța noastră având 1400 kg masa proprie și 1700 mma.
Am fost reticent sa tractez cu turism tocmai ca am presupus cumva ca ar fi mai lesne cu un suv.

 

Abia aștept sa văd primele poze de la ieșiri. Noi plănuim o expediție de Paște, dacă va fi gata melcul.

Posibil ca si masina sa influenteze dar pana sa ajung in Romania, nu am avut nicio problema sau sa simt acel balans pe care l-am simtit pe drumurile patriei pline de denivelari.

Toate cele bune si cu siguranta voi reveni cu poze, cine stie, poate ne vom si intalni.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Bravo pt achizitie, sa o stapiniti sanatosi!

Ciudata faza cu balansul…rulota goala de regula e echilibrata din fabrica, ii mai  stricam noi echilibrul cand incepem sa o accesorizam.

Poate nu ar fi rau sa ii verifici trenul de rulare, om avea noi drumuri proaste dar…

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 9 ore, Gabriel I a scris:

Bravo pt achizitie, sa o stapiniti sanatosi!

Ciudata faza cu balansul…rulota goala de regula e echilibrata din fabrica, ii mai  stricam noi echilibrul cand incepem sa o accesorizam.

Poate nu ar fi rau sa ii verifici trenul de rulare, om avea noi drumuri proaste dar…

Multumesc @Gabriel I

La ce te referi prin verificarea trenului de rulare, unde se poate face asa ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 8 ore, NRLaurentiu a scris:

Salut, @Edi Denes!

 

Din curiozitate, cat te-a costat in total drumul dus-intors (combustibil, mancare, cazare etc.)? In vara lui 2018, pe mine m-a costat sub 500 Euro.

 

S-o stapaniti sanatosi si vacante placute!

Multumesc frumos

Costurile nu sunt relevante pt ca la dus am ocolit, m-am dus mult in nordul Germaniei, rulota luand-o din sudul Olandei, cazarea am platit-o cu puncte de fidelizare pe care le-am avut la un lant de hoteluri, altfel ar fi fost f scump. Chiar si asa, de curiozitate am dat cam 600euro pe combustibil, pe cazare si mancare efectiv cred ca am platit 80 euro din buzunarul meu dar pretul real depaseste 500 euro, avand in vedere ca am stat la hoteluri, taxele de drum au fost cam 30 euro.

Cazarea poate fi redusa considerabil de cineva care merge direct la parcul de rulote, adica max 2 opriri si locuri care nu depasesc 50 euro(se gasesc) iar la intors dormit in rulota, dar partea cu combustibilul nu stiu cat poate fi redusa, eu am ajuns cu 2 plinuri si m-am intors cu 4.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Edi Denes ma refeream la un service care sa iti verifice sistemul de amortizare, eventual franele, geometria, etc

Ma gandesc sa nu fie din cauza amortizoarelor , cand ai dat de drumul mai prost a inceput sa topaie in spatele tau pt ca nu mai lucra sistemul de amortizare cam cum se intampla si la masina daca nu iti mai lucreaza cum trebuie amortizoarele.

Nu stiu sa iti recomand undeva anume dar cu siguranta gasesti ceva in Bucuresti. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
4 minute în urmă, Gabriel I a scris:

@Edi Denes ma refeream la un service care sa iti verifice sistemul de amortizare, eventual franele, geometria, etc

Ma gandesc sa nu fie din cauza amortizoarelor , cand ai dat de drumul mai prost a inceput sa topaie in spatele tau pt ca nu mai lucra sistemul de amortizare cam cum se intampla si la masina daca nu iti mai lucreaza cum trebuie amortizoarele.

Nu stiu sa iti recomand undeva anume dar cu siguranta gasesti ceva in Bucuresti. 

Am inteles, ma interesez. Multumesc frumos

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Să o stăpânești sănătos!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Balansul vertical de obicei apare când e gol portbagajul din față și nu se are greutatea minimă pe proțap ce ar trebui sa fie între 90 și 96% din valoarea maxima admisa, cel puțin așa am citit la englezi, ce sigur știu mai multe decât mine.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Edi Denes Suna-ma daca ai intrebari.

Pe urma poti scrie aici discutia.

Stau prost cu timpul si aici, poate-ti raspund intarziat.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 8 ore, Edi Denes a scris:

Costurile nu sunt relevante pt ca la dus am ocolit

M-am gandit ca nu e exact calculul, dar chiar si asa mi-am facut o idee cat ar costa aventura in ziua de azi. Multumesc frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 10 ore, Bogdan C. a scris:

@Edi Denes Suna-ma daca ai intrebari.

Pe urma poti scrie aici discutia.

Stau prost cu timpul si aici, poate-ti raspund intarziat.

 

Multumesc @Bogdan C. pt raspunsuri, m-am linistit acum, totul e ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 5 ore, NRLaurentiu a scris:

M-am gandit ca nu e exact calculul, dar chiar si asa mi-am facut o idee cat ar costa aventura in ziua de azi. Multumesc frumos!

Din pacate nu mai sunt preturile din 2018 la combustibil si daca ar fi sa dau un sfat celui care ar merge maine sa ia o rulota, ar fi sa nu alimenteze de la benzinariile de pe autostrada. Cu un ocol de 5-7 minute puteti salva cateva zeci de euro la fiecare plin.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Edi Denes frumoasă achizitie :clapping:

 

Drumuri bune să ai  :cu-rulota:.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
2 minute în urmă, Ciprian Mirescu a scris:

@Edi Denes frumoasă achizitie :clapping:

 

Drumuri bune să ai  :cu-rulota:.

Multumesc frumos! Azi am fost la RAR, miercuri as vrea sa incep calvarul cu cei de la ANAF. O sa detaliez intr-un topic separat

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.