Stircu

Un lucru care pare simplu pentru Rulotisti ( autorulotisti)

8 postări în acest subiect de discuţie despre Un lucru care pare simplu pentru Rulotisti ( autorulotisti)

Un lucru care pare simplu pentru Rulotisti ( autorulotisti)

Stircu

Am cativa colegi care au mers  cu rulota / autorulota cu ani in urma, si li se parea simplu folosirea toaletei si golirea vasului ( imi spuneau sunt locuri peste tot)

 

Acum intrebarile:

 

1 Ce substante se pun ( eu am 2 substante albastre de la vechiul proprietar)

2.Unde se deverseaza ( doar in camping sau sunt si alte locuri)

"

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei.N

Mie mi-au fost fost recomandate următoarele:

o soluție similară si diluția sugerata a fost de 100 ml soluție verde sau albastra (pui fără sa atingi garnitura) și 2L apă, apoi amestecat, apoi introdus caseta in locașul ei. 

- o solutie similara in cantitate de150 ml, după care să umplu cu apă rezervorul până in partea de sus.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stircu
în urmă cu 13 ore, Andrei.N a scris:

Mie mi-au fost fost recomandate următoarele:

o soluție similară si diluția sugerata a fost de 100 ml soluție verde sau albastra (pui fără sa atingi garnitura) și 2L apă, apoi amestecat, apoi introdus caseta in locașul ei. 

- o solutie similara in cantitate de150 ml, după care să umplu cu apă rezervorul până in partea de sus.

 

Am solutia asta... Unde se goleste? doar in camping?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N
10 minute în urmă, Stircu a scris:

Am solutia asta... Unde se goleste? doar in camping?

Eu nu am fost decât în campinguri, mă tem ca n-am un răspuns care să fie pe plac.
Totuși am citit în recenziile unora dintre ele ca pt o taxă poți deversa la punctele din camping. Poate sunt și alte soluții pe care le cunosc alți colegi.

Toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stircu
15 minute în urmă, Andrei.N a scris:

Eu nu am fost decât în campinguri, mă tem ca n-am un răspuns care să fie pe plac.
Totuși am citit în recenziile unora dintre ele ca pt o taxă poți deversa la punctele din camping. Poate sunt și alte soluții pe care le cunosc alți colegi.

Toate cele bune!

Multumesc!

Pana acum m am folosit de o galeata si si am carat  la canalizare ( doar la domiciliu)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

Nu cred ca este greșit fiindcă două din campingurile unde am fost peste vară ne îndrumau pe toți să vărsăm conținutul casetele într-o toaletă specială, mai dosită, special destinată pt deversări. Totuși nu știu cat de corectă este abordarea aceasta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Stircu Salutare,

se poate deversa în locurile special amenajate din campinguri (unele amenajate special pentru a face deversarea mai usoară), sau într-o toaletă (acolo unde ai acceptul propietarului).  Când revin din iesirile scurte de offcamping i-au rezervorul cu totul si îl golesc (cu puțină atenție) acasă în wc. 

Spor să ai! 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stircu

Eu acum am aflat ca toaleta are vas separat cu multe butoane si supape (pana acum ama cezut ca acel vas e un sifon si ca totul se aduna in parte de jos , in rezervorul mare!

Acum lucrurile devin  putin mai simple pt mine dar..

 

Vreau  citesc instructiunile pt WC( spalre vas , intretinere etc) truma...e vreo sa nsa sa ma intoxic cu monoxid de carbon sau are protectie? boilerul pt apa calda...

 

nivel lichide... etc...

 

Asa ca am nevoie de un manual...

 

Unde il pot gasi?

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.