Theodorescu Alexandru

Fendt Saphir 700

19 postări în acest subiect de discuţie despre Fendt Saphir 700

Fendt Saphir 700

Theodorescu Alexandru

Bun găsit! În urmă cu aproximativ 3 ani, am reușit să-mi conving soția să mergem pentru prima dată(ea) cu cortul. După câteva ieșiri, și-a pus fireasca întrebare: oare cum ar fi cu rulota?! Și atunci au început căutările. Ne doream o rulotă mare, poate chiar cea mai mare, cu baie, duș și WC separate. Am căutat și cu greu, în august 2023, am reușit să cumpărăm un Fendt Saphir 700, fabricata în 2016, prima noastră rulotă, care avea absolut tot ce ne-am dorit. Am cumpărat-o, după care am băgat-o în service pentru îmbunătățiri. I-am montat priza de gaz Cadac, dus extern, panouri solare, un bazin de apa de 150 litri, sistem GPL cu Truma dual control, omnistore THULE 9200, senzori de gaz interiori și multe altele. Acum incercam să ieșim cat de des ne permite timpul. 

IMG_7180.jpeg

IMG_6252.png

IMG_6251.png

F3634C11-E54E-4ABE-8C37-23DF35FB65C5.jpeg

C3A4DFFE-2E59-4635-A96C-6014AD651DB3.jpeg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Felicitări @Theodorescu Alexandrupentru achiziția rulotei! Să aveți parte de ea multe ieșiri reușite fără evenimente neplăcute! Vânt din spate! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
Chiar acum, Fejer Antal a scris:

Felicitări @Theodorescu Alexandrupentru achiziția rulotei! Să aveți parte de ea multe ieșiri reușite fără evenimente neplăcute! Vânt din spate! :OK:

Multumesc mult! Asta cu vântul e bună, chiar aș avea nevoie, având în vedere consumul pe care l-am avut la ultima ieșire😂

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gherman Radu

Felicitari pentru achizitie si la cat mai multe iesiri cu ea, asta ii tank nu ii rulota:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 11 ore, Gherman Radu a scris:

Felicitari pentru achizitie si la cat mai multe iesiri cu ea, asta ii tank nu ii rulota:default_big_grin:

Multumesc mult! E ditamai tancul!:default_emoticons-animated-3:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 13.05.2024 la 22:14, Theodorescu Alexandru a scris:

Multumesc mult! Asta cu vântul e bună, chiar aș avea nevoie, având în vedere consumul pe care l-am avut la ultima ieșire😂

Ce consum ati avut?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 1 oră, Gabriel I a scris:

Ce consum ati avut?

Media a fost de 14, 4%.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziție, este o adevărată rulotă top, iar îmbunătățirile făcute au făcut să devină perfectă.
Să aveți parte numai de călătorii minunate cu ea.
Ce moover ai montat pe ea?

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:

Felicitări pentru achiziție, este o adevărată rulotă top, iar îmbunătățirile făcute au făcut să devină perfectă.
Să aveți parte numai de călătorii minunate cu ea.
Ce moover ai montat pe ea?

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk
 

Multumesc mult! Momentan nu am montat mover, pentru ca am considerat ca nu am nevoie. Dacă ma voi întâlni cu o singura experiență în care voi avea nevoie,  atunci voi monta unul. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Multumesc mult! Momentan nu am montat mover, pentru ca am considerat ca nu am nevoie. Dacă ma voi întâlni cu o singura experiență în care voi avea nevoie,  atunci voi monta unul. 
Mooverul pentru mine ar trebui sa fie de serie, eu unul nu m-aș gândi o secundă sa plec în concediu fără el.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
La 15.05.2024 la 14:10, Theodorescu Alexandru a scris:

Multumesc mult! Momentan nu am montat mover, pentru ca am considerat ca nu am nevoie. Dacă ma voi întâlni cu o singura experiență în care voi avea nevoie,  atunci voi monta unul. 

Pe bune? Eu fara mover sunt mort ... si am o rulota mult mai mica ca a dvs! Cum reusiti sa parcati cu spatele rulota asta?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
38 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Pe bune? Eu fara mover sunt mort ... si am o rulota mult mai mica ca a dvs! Cum reusiti sa parcati cu spatele rulota asta?

Sunt șofer de camion(TIR) de aproximativ 20 de ani. Asta este secretul meu😁

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 5 ore, Raul G a scris:

Mooverul pentru mine ar trebui sa fie de serie, eu unul nu m-aș gândi o secundă sa plec în concediu fără el.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk
 

Sunt de-acord, doar ca un mover pentru rulota mea costa undeva la 6000 Euro și am preferat să fac altceva cu banii, tot pentru rulotă bineînțeles. Nici nu am avut nevoie, sincer, deși nu exclud posibilitatea să am.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Salutare. Scuzati ca ma bag si eu in discutie, neinvitat. Dar .... uneori spatiul bate indemnarea. O sa aflati ca sunt situatii in care, fizic nu aveti loc sa faceti manevra cu rulota legata la masina. O rulota cu mover este capabila sa pivoteze, implicit sa faca manevre altfel dificile sau imposibile legata de masina. Ca sa nu mai zic de faptul ca scutiti multa uzura a masinii la parcat, calat, pus rulota pe cui, samd. Iar o astfel de rulota sa o muti la mana e "putin" dificil daca nu esti pe asfalt. Dar o sa aflati cu timpul.

6000 Euro cred ca sunt prea multi. Stiu ca va trebuiesc doua movere concepute sa lucreze in tandem, dar sigur gasiti si mai ieftin.

Concluzia: mai ales la o astfel de rulota ( daca nu toate rultele ) ar trebui sa aiba mover ca dotare standard.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 11 ore, Marius Rotaru a scris:

Salutare. Scuzati ca ma bag si eu in discutie, neinvitat. Dar .... uneori spatiul bate indemnarea. O sa aflati ca sunt situatii in care, fizic nu aveti loc sa faceti manevra cu rulota legata la masina. O rulota cu mover este capabila sa pivoteze, implicit sa faca manevre altfel dificile sau imposibile legata de masina. Ca sa nu mai zic de faptul ca scutiti multa uzura a masinii la parcat, calat, pus rulota pe cui, samd. Iar o astfel de rulota sa o muti la mana e "putin" dificil daca nu esti pe asfalt. Dar o sa aflati cu timpul.

6000 Euro cred ca sunt prea multi. Stiu ca va trebuiesc doua movere concepute sa lucreze in tandem, dar sigur gasiti si mai ieftin.

Concluzia: mai ales la o astfel de rulota ( daca nu toate rultele ) ar trebui sa aiba mover ca dotare standard.

Subscriu și eu cele scrise de @Marius Rotaru! Sunt campinguri unde fără mover nu ai posibilitatea să parchezi rulota. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Theodorescu Alexandru , bine ati venit pe forum si drumuri bune cu "tancul"!

 

Ca sa impacati si capra si varza, daca nu ati facut asa pana acum, va recomand sa va "plimbati" cu omuletul pe Google Maps in preajma campingului vizat. De asemenea, studiati poze cu parcele din camping (pe cat posibil pe site-ul oficial) sau, in lipsa lor, in cel mai rau caz, zoom la maxim pe harta din satelit. Astfel puteti aprecia obiectiv daca aveti loc sau nu pentru manevre in camping sau in apropierea sa.

 

Va doresc vacante frumoase!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 12 ore, Marius Rotaru a scris:

Salutare. Scuzati ca ma bag si eu in discutie, neinvitat. Dar .... uneori spatiul bate indemnarea. O sa aflati ca sunt situatii in care, fizic nu aveti loc sa faceti manevra cu rulota legata la masina. O rulota cu mover este capabila sa pivoteze, implicit sa faca manevre altfel dificile sau imposibile legata de masina. Ca sa nu mai zic de faptul ca scutiti multa uzura a masinii la parcat, calat, pus rulota pe cui, samd. Iar o astfel de rulota sa o muti la mana e "putin" dificil daca nu esti pe asfalt. Dar o sa aflati cu timpul.

6000 Euro cred ca sunt prea multi. Stiu ca va trebuiesc doua movere concepute sa lucreze in tandem, dar sigur gasiti si mai ieftin.

Concluzia: mai ales la o astfel de rulota ( daca nu toate rultele ) ar trebui sa aiba mover ca dotare standard.

Sunt sigur ca asa este. Dar pana nu întâmpin fizic o problema de genul asta nu arunc banii. Am avut o problema de genul, la socrul meu, unde și parchez rulota, unde strada este îngustă și nu pot băga rulota dreaptă în curte. Am mai taiat din gard, am mărit puțin poarta și am rezolvat problema, deși strada este foarte îngustă.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
16 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

@Theodorescu Alexandru , bine ati venit pe forum si drumuri bune cu "tancul"!

 

Ca sa impacati si capra si varza, daca nu ati facut asa pana acum, va recomand sa va "plimbati" cu omuletul pe Google Maps in preajma campingului vizat. De asemenea, studiati poze cu parcele din camping (pe cat posibil pe site-ul oficial) sau, in lipsa lor, in cel mai rau caz, zoom la maxim pe harta din satelit. Astfel puteti aprecia obiectiv daca aveti loc sau nu pentru manevre in camping sau in apropierea sa.

 

Va doresc vacante frumoase!

Va multumesc mult pentru urare! Am avut o situație de genul asta,  în Turcia, la Izmir, unde administratorul campingului mă punea să intru cu fața și să întorc rulota în camping. Bineînțeles ca spațiul campingului nu îți permitea să faci manevra de întoarcere cu ansamblul, drept urmare am ales să bag cu spatele din stradă până pe locul de campare. La finalul manevrei, toți cei prezenți în camping erau în jurul nostru, mirați de manevră.😀

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 12 ore, Marius Rotaru a scris:

Salutare. Scuzati ca ma bag si eu in discutie, neinvitat. Dar .... uneori spatiul bate indemnarea. O sa aflati ca sunt situatii in care, fizic nu aveti loc sa faceti manevra cu rulota legata la masina. O rulota cu mover este capabila sa pivoteze, implicit sa faca manevre altfel dificile sau imposibile legata de masina. Ca sa nu mai zic de faptul ca scutiti multa uzura a masinii la parcat, calat, pus rulota pe cui, samd. Iar o astfel de rulota sa o muti la mana e "putin" dificil daca nu esti pe asfalt. Dar o sa aflati cu timpul.

6000 Euro cred ca sunt prea multi. Stiu ca va trebuiesc doua movere concepute sa lucreze in tandem, dar sigur gasiti si mai ieftin.

Concluzia: mai ales la o astfel de rulota ( daca nu toate rultele ) ar trebui sa aiba mover ca dotare standard.

Nu e nevoie de scuze, suntem aici pentru ajutor și sfaturi utile, iar eu sunt deschis la orice sugestie.🙏

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.