Mihai-Arad

Incarcare baterie e-bike

3 postări în acest subiect de discuţie despre Incarcare baterie e-bike

Incarcare baterie e-bike

Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:

 

Cum (re)incarcati bateria de la e-bike in (auto)rulota dvs.?

Aceasta este o problema (pt mine), chiar daca este prezentata ca fiind simpla. Pentru a fi autonom, exista probleme: timpi lungi de incarcare si putere insuficienta de la sistemul solar.

De aceea am renuntat la e-bike (momentan!) si folosesc city-bike (clasic) pt iesirile de sf. de saptamana. Totul este in regula. Tendinta ecologica are si ea limitele sale ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Roland Stanciu

E-bike nu am, dar am trotineta. In camping ma folosesc de incarcatorul ei - bagat in priza si gata! In off camping - de fapt o singura data am folosit, ca nu prea stau off - ma folosesc de un invertor de 600 W sinus pur!

De obicei incarc noaptea. O baterie incarcata tine 20 de kilometri - mai mult decat suficient!

20220716_114939.jpg.ffc23bda4c17733aa0745a6ede2d2fbd.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Pentru off-grid ȘI sistem 12v autonom in casuta preexistent (baterie de acumulatori, regulator si panou), recomand un convertor DC to DC, de la 12V la cat e nevoie (36V/42V etc.) Pentru varianta fara sistem autonom in casuta exista o varianta scumpa - un generator solar (de la circa 2.ooo lei in sus). In acest caz conteaza fff mult capacitatea generatorului, adica de pus in balanta cat incarca nocturn bicicleta vs. capacitatea recuperata de generator ziua, de la panou, sa nu dea cu minus.

 

Pentru on-grid, varianta propusa de @Roland Stanciu e cea mai simpla.

 

Varianta a III-a, mers doar la vale! :default_big_grin:

 

Asadar, varianta cea mai buna depinde mult de ce capacitate ai de reincarcat in fiecare seara.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.