Cristian A

Turcia, insulă Gokceada

7 postări în acest subiect de discuţie despre Turcia, insulă Gokceada

Turcia, insulă Gokceada

Cristian A

     Tocmai întors dintr-o ieșire, compusa din doua destinații: prima, off camping, in Turcia, pe insula Gokceada, cu întoarcere (la doar 185 km de insulă) in camping la Alexandroupolis, in Grecia.  Am fost cu cortul, nu cu rulota. Insula are cam 20 km lungime și vre-o 13 lățime...am vizitat-o toată și am fost pe câteva din plajele ei.

     Pe scurt: merita mers in Turcia, preturile sunt mai mici, începând cu combustibilul și terminând cu mâncarea. Off campingul este permis cam pe oriunde.  Sunt multe locuri pe insulă unde se poate campa, unele figurând că și campinguri, altele nu. Și în cele care apar că și campinguri, care asigura loc de deversare, apa, dusuri, camparea e gratuită sau la sume modice, cam 30 lei pe zi....cu mențiunea că acestea nu sunt nici pe departe la nivelul campingurilor din Grecia sau restul.  Și în apropierea locurilor off camping am găsit locuri pt deversare toaleta sau surse de apa (10 lire turcești accesul la toaleta-1, 14 lei, 30 lire accesul la dus).  Oricum nu m-au interesat condițiile din toalete fiind fan off camping și având toaleta/ dus propriu.  Pe insulă se ajunge cu ferry-ul, cost cam 20 euro/auto,   30 euro auto cu rulota. Din Cluj Am făcut 1.250 km, comparabil cu Grecia.   Am întâlnit și puține rulote din Romania, insula fiind recunoscută pentru pasionații de wind surfing.  Referitor la servire, nu se compara cu Grecia, unde, pe lângă faptul că e cam cu 30-40/ mai scump, toată lumea e sictirită și plictisita și consideră că totul li se cuvine, turiștii oricum sunt multi și oricum vin....aici toți care servesc vor sa fi mulțumit,   umbla după tine, sa revii și a doua oară.  Mâncarea foarte buna.  Nu am avut lire turcești, doar card de Revolut.

IMG_20240630_204347.jpg

IMG_20240630_142856.jpg

IMG_20240630_212654.jpg

VID_20240630_142905.mp4

IMG_20240630_132540.jpg

IMG_20240630_142841.jpg

IMG_20240628_151258.jpg

IMG_20240629_053334.jpg

IMG_20240629_053148.jpg

IMG_20240629_113658.jpg

IMG_20240630_211326.jpg

IMG_20240629_054057.jpg

IMG_20240701_091049.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Fain! Mi-ar placea o astfel de iesire, dar in combinatie cu cineva, nu singuri.

Multumesc frumos!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Cristian A si multumim ! Multe concedii reusite va dorim in continuare!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 12 ore, NRLaurentiu a scris:

Fain! Mi-ar placea o astfel de iesire, dar in combinatie cu cineva, nu singuri.

Multumesc frumos!

 Salut Lary :salutare!:Inceputul luni Septembrie o sa avem concediu si ne bate gandul sa vizitam insula Gokceada. Voi cand aveti concediu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
59 minute în urmă, Fejer Antal a scris:

[...] Voi cand aveti concediu?

 

Doar in august mai consistent. In rest, ici-colo cate una-doua zile. Multumim de propunere!

 

Anul acesta inca am leasing, deci taxe si timp pierdut daca vreau sa ies din tara.

 

La anul... I'm free! 😁

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Super @Cristian A mulțumim de prezentare :OK:.   

Am vizitat și eu Turcia anul trecut și te înțeleg perfect ce vrei să spui. 

O singură observație pentru cei care vor să meargă: să fiți atenți să nu nimeriți sărbătoarea de Ramadam Bayram!

Gânduri bune :salutare!:

 

   

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Cristian A 

Multumim pentru recomandare. :bravo:

Turcia merita vizitata! Este pe lista mea de ceva timp ...

Distanta si timpul ma retin (despre traficul dezordonat, nu spun nimic, fiindca injur ; sunt prea atent la drum!).

Multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.