Burghelea Madalin

Nou printre rulotsti

10 postări în acest subiect de discuţie despre Nou printre rulotsti

Nou printre rulotsti

Burghelea Madalin

Salutare!

Dupa multe iesiri cu cortul am decis sa trec la nivelul urmator si am achizitionat una bucata Sterling Europa 500l abia sosita din Anglia pentru astronomica suma de 2000e.

Am zis sa o fac cat de cat locuibila inainte sa ma apuc de acte si a urmat o mare distractie. Reparat infiltratii, refactut toate fetele de usi, lumini, remasticat toata baia, sucit frigiderul cu picioarele in sus ca facea numai caldura apoi inbunatatit cu ventilatoare, mochetat toata rulota, reparat trape si rulouri, avea o cala lipsa, spalat cu insertie de apa tot, montat panou solar, baterie cu gel, prize 12v suplimentare, ce sa mai, am dublat pretul de achizitie dar a fost distractiv.

 

 

430FE09C-157E-46D3-88F4-96CD096BB6B0.JPG

IMG_2324.JPG

IMG_2325.JPG

Modificat de Burghelea Madalin
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare

Burghelea Madalin

Rezultatul final este acesta:

IMG_2638.JPG

IMG_2641.JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Burghelea Madalin

Acum intampin alte probleme :

Înainte de achiziție m-am documentat superficial ce și cum și am ajuns la concluzia ca prima dată trebuie să fac procedurile vamale. Spre surprinderea mea, am dat peste niște funcționari ce erau mai puțin informați chiar și decât mine și după câteva ore pierdute am reusit doar sa aplic pentru codul eori . Ca și documente am pregăti un contract bilingv cu proprietarul englez și o chitanță de mana din care să reiasă efectuarea plății. Am înțeles ca ar mai trebui o declarație pe propria răspundere?

Am mers și la ceva notari dar erau la fel de necunoscători.

Nici nu mai sunt sigur unde sa merg prima data. La vama ori la numere rosii si rar.

Este cineva dispus să îmi ofere câteva informații? Mulțumesc

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu

@Burghelea Madalin , bine ai venit!

 

acum o oră, Burghelea Madalin a scris:

am dublat pretul de achizitie

Sigur? :)

 

Ma bucur ca a iesit super, astfel si bucuriile pe care vi le va aduce vor fi mai... pline! Bravo!

 

In privinta inmatricularii, va recomand sa cititi informatiile relevante de pe forum, DAR cu un graunte de sare. In schimb, pentru a evita munca in zadar, va sugerez sa mergeti pur si simplu la Directia Permise, Inmatriculari...... cum i-o mai zice acum si sa intrebati ce acte au nevoie pentru a va inscrie rulota achizitionata din Anglia. Apoi, "pe firul apei" mergeti in jos pana la ultima institutie de la care au nevoie de acte precedentele vizitate. Prima de la care se solicita "ceva" banuiesc ca e vama. Eu va zic sigur ca la Bucuresti nu se cere acea declaratie vamala de care aminteati. Codul EORI il obtineti f. simplu, online de la vama (cautati pe net care este REGIONALA de care apartineti). Este format din RO urmat de codul dumneavoastra CNP.

 

Spor!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Burghelea Madalin și felicitări pentru achiziție și mai ales pentru restaurarea căsuței! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

@Burghelea Madalin Salutare si bine ai venit!

 

:default_doh:

 

La 12.7.2024 la 6:29, Burghelea Madalin a scris:

 .... abia sosita din Anglia pentru astronomica suma de 2000e.

Am zis sa o fac cat de cat locuibila inainte sa ma apuc de acte si a urmat o mare distractie. Reparat infiltratii, refactut toate fetele de usi, lumini, remasticat toata baia, sucit frigiderul cu picioarele in sus ca facea numai caldura apoi inbunatatit cu ventilatoare, mochetat toata rulota, reparat trape si rulouri, avea o cala lipsa, spalat cu insertie de apa tot, montat panou solar, baterie cu gel, prize 12v suplimentare, ce sa mai, am dublat pretul de achizitie dar a fost distractiv.

 

Pentru suma 2000 €, stiai ce cumperi, sau ? Problemele erau vizibile la momentul achizitiei?

Ai acceptat fiindca te-ai bazat pe "hand-low cost" (reparatii regie proprie) cu sau fara materiale ...

Rezultatul final se vede. Starea de spirit, distractiv, asa cum ai mentionat mai sus.

Daca ai dublat prezul de achizitie, ... ramane cu semnul intrebarii!

Una peste alta - FELICITARI pentru felul cum arata acum! Un new refresh (arata locuibila, asa cum ti-ai dorit).

 

Despre inmatricularea ei, ... nu pot decat sa-l citez pe @NRLaurentiu 

(informatii gasesti rasfoind forumul - foloseste functia "search")

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Burghelea Madalin

Intre timp, am luat numere rosii, am facut tot ce tine de RAR si am obtinut cartea de Romania  insa ma lovesc iarasi de problema vamii. La Ialomita, tot ce tine de vama trece prin Midas comisionar vamal iar angajatii de acolo nu s-au mai lovit de rulote englezesti. Imi cer tot felul de aiureli, gen cartile rulotei de Anglia, dovada platii externe sub forma unui extras de cont, etc. Mai ca ma certau ca unde am mai pomenit eu sa cumpar ce de 2000e cu cash. Nici nu vor sa auda ca rulotele in anglia nu se inmatriculeaza. Nici nu conteaza pentru ei ca deja am carte de Romania. 

Aveti ceva experiente cu birouri vamale sau comisionari vamali de prin zona Bucuresti - Ploiesti - Buzau? Ma duc unde o fi, numai sa rezolv ceva.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu
în urmă cu 3 ore, Burghelea Madalin a scris:

Aveti ceva experiente cu birouri vamale

Am ceva... :) insa nu e relevant pentru cazul tau. In principiu, conform legilor (armonizate cu cele ale UE), tu esti dator cu: taxa vamala pentru rulota si TVA la valoarea rulotei plus taxa vamala. Acum, ce inseamna valoarea rulotei, in cazul tau? Este o valoare de "catalog" (care, zic ei, e o valoare "statistica") pentru ca valoarea pe care o declari tu, e mai mica decat ce "stiu" ei. Deci datorezi: (valoare rulota + valoare taxa vamala) totul de inmultit cu TVA. Sa nu cumva sa te scapi ca ai adus-o pe trailer sau livrata... Apare "costul cu transportul" si va intra in ecuatia de mai sus!

 

Bafta! Ai nevoie! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad
în urmă cu 10 ore, Burghelea Madalin a scris:

.... insa ma lovesc iarasi de problema vamii. La Ialomita, tot ce tine de vama trece prin Midas comisionar vamal iar angajatii de acolo nu s-au mai lovit de rulote englezesti. Imi cer tot felul de aiureli, gen cartile rulotei de Anglia, dovada platii externe sub forma unui extras de cont, etc. Mai ca ma certau ca unde am mai pomenit eu sa cumpar ce de 2000e cu cash. Nici nu vor sa auda ca rulotele in anglia nu se inmatriculeaza. Nici nu conteaza pentru ei ca deja am carte de Romania. 

Aveti ceva experiente cu birouri vamale sau comisionari vamali de prin zona Bucuresti - Ploiesti - Buzau? Ma duc unde o fi, numai sa rezolv ceva.

Salutare @Burghelea Madalin 

Uite aici, mai multe informatii despre "ce si cum" (legislatie/inmatriculare rulota anglia | acte-necesare).

[Lipsa formularului T1 - amenda 1500 lei ]

 

Uite ce spune @Bogdan C.

Succes!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Burghelea Madalin

Am vazut ca in teorie astea sunt actele insa la Ialomita legea functioneaza altfel si vor sa le fac prin magie acte de Anglia la rulota ori sa le prezit extras bancar cu plata, desi eu am platit cash...nu stiu cum o voi scoate la capat cu ei...

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.