Theodorescu Alexandru

Model mover!

7 postări în acest subiect de discuţie despre Model mover!

Model mover!

Theodorescu Alexandru

Bună ziua, dragi rulotisti! De curând, văzând ca reușesc aproape mereu să patinez ambreiajul masinii, la manevrele cu spatele, m-am hotărât să-mi achiziționez un set de movere pentru rulota mea dublu ax. MMA-ul rulotei mele este 2500 Kg. Aș dori să mă ajutați cu niște sfaturi în ceea ce privește aceste motorașe. Am două întrebări?! Care este cel mai bun brand și ce părere aveți de firma Enduro? Mă uit de ceva timp la aceste model Enduro EM 515 FL. https://www.rulote-piese.ro/movere-1/automate-1/mover-enduro-em-515-fl. Va multumesc anticipat! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
16 minute în urmă, Theodorescu Alexandru a scris:

m-am hotărât să-mi achiziționez un set de movere pentru rulota mea dublu ax.

 

In caz ca v-ati exprimat corect, va rectific dorinta si va indrum sa luati doua seturi!

 

La rulotele cu doua axe, se monteaza 4 motorase, adica doua seturi.

 

In caz ca aveti sasiul AL-KO "M" (are "gauri" patrate in apropierea axelor, cu marcaj ambutisat al literei M), va recomand moverele de la AL-KO Mammut care sunt "manusa" pentru seria M de sasiuri. Avantajul este ca nu pierdeti mult din garda la sol. Multi or sa comenteze ca nu-ti trebuie asa ceva, insa se mai intampla si pe la case mai mari urmatoarea situatie: intersectie cu giratoriu mic (cum se practica de neamurile proaste de pe la noi), aprecierea proasta a distantei fata de bordura din centru si... lovesti moverul! Eu am avut MARE noroc si am avut unghiul de incidenta foarte mic (deja masina era pe traiectoria de iesire din giratoriu) si a urcat roata peste bordura, saltand la limita moverul peste marginea superioara a bordurii.

 

Orice varianta ati alege, costa o caruta de bani... :default_109:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
26 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

 

In caz ca v-ati exprimat corect, va rectific dorinta si va indrum sa luati doua seturi!

 

La rulotele cu doua axe, se monteaza 4 motorase, adica doua seturi.

 

In caz ca aveti sasiul AL-KO "M" (are "gauri" patrate in apropierea axelor, cu marcaj ambutisat al literei M), va recomand moverele de la AL-KO Mammut care sunt "manusa" pentru seria M de sasiuri. Avantajul este ca nu pierdeti mult din garda la sol. Multi or sa comenteze ca nu-ti trebuie asa ceva, insa se mai intampla si pe la case mai mari urmatoarea situatie: intersectie cu giratoriu mic (cum se practica de neamurile proaste de pe la noi), aprecierea proasta a distantei fata de bordura din centru si... lovesti moverul! Eu am avut MARE noroc si am avut unghiul de incidenta foarte mic (deja masina era pe traiectoria de iesire din giratoriu) si a urcat roata peste bordura, saltand la limita moverul peste marginea superioara a bordurii.

 

Orice varianta ati alege, costa o caruta de bani... :default_109:

Vă multumesc pentru răspuns! Da, într-adevăr am nevoie de două movere, știam chestia asta, dar am făcut o greșeală. Ideea este ca cei din service-ul unde am făcut îmbunătățirile la rulota, îmi recomandă muver-ul Enduro. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
11 minute în urmă, Theodorescu Alexandru a scris:

Vă multumesc pentru răspuns!

Cu placere!

 

11 minute în urmă, Theodorescu Alexandru a scris:

cei din service-ul unde am făcut îmbunătățirile la rulota, îmi recomandă muver-ul Enduro. 

Eu v-am facut recomandarea de mover si cu argumente. Sunt sigur ca si ei au facut asta, iar ceea ce v-au propus este mai ieftin (17.ooo lei vs. 24.ooo lei).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Theodorescu Alexandru
în urmă cu 3 ore, NRLaurentiu a scris:

Cu placere!

 

Eu v-am facut recomandarea de mover si cu argumente. Sunt sigur ca si ei au facut asta, iar ceea ce v-au propus este mai ieftin (17.ooo lei vs. 24.ooo lei).

Nu chiar. Singurul argument a fost ca cele de la Enduro sunt mai bune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

La moverul acela automat Enduro mă uitam și eu dar am ales până la urmă unul second hand prin perspectiva prețului.

Al-Ko Mammut pare de top dar nici costul nu este mic , mai ales ca ai de montat câte unul pe fiecare punte…

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Al-KO este top, Enduro își face treaba lui foarte bine, al meu trage și împinge fără probleme 2 tone de 5 ani încoace și nu dă nici un semn de oboseală.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.