Sorin S

Impresii Pareri baterie ROMBAT TEMPEST

8 postări în acest subiect de discuţie despre Impresii Pareri baterie ROMBAT TEMPEST

Impresii Pareri baterie ROMBAT TEMPEST

Sorin S

Salutare , azi am fost la Rombat Baterii undeva in spatele Lacului Morii si am gasit mai multe modele de bateri printre care si acest Rombat TempeST 109 ah , unde era specificat urmatoarele :

- 12 v 109 Ah

- la 109 Ah 20h de functionare

- la 60 Ah 5h dde functionare

- dedicata pentru stationare , rulote , campere , barci dar nu pentru motor

- se poate inlocui electrolitul

- pret 470 ron cu garatie 12 luni ..(aici este cu dus intors ca in EU mai nou toate produsele au garantie 24 luni , ok.)

Cei de acolo si respectiv cei de la garantii mi-au spus ca aceasta este buna pentru ceea ce vreau sa fac eu , ideea este sa nu o fortez cu descarcare mai mult de 60% din puterea ei . Totodata mi-au spus ca si la bateriile AGM , GEL nu poti cobori curentul prea mult adica nu mai mult de 8.5, 9 v riscul fiind prea mare sa nu mai tina cat este garantata si anume 10 12 ani .

Aici cred si eu , bateria mea de la rulota are 6 ani , 4 ani folosita la barca cu motor si 2 ani folosita de mine la rulota conectata la panou solar si la redresor de la LIDL . Asta iarna nu am luat bateria dupa rulota si nici nu am incarcat-o deloc decat ce baga panoul pus in geamul rulotei si anume 1.5 AH , aceasta si-a dat duhul . Ma chinui de 7 zile sa o incarc si nu vrea sa treaca de 8 v , mai am varianta sa o bag pe un redresos standard si sa bag 10 AH in timp de 2 ore sa vad daca isi revine dar sansele sint aproape nule , daca nu o cheama fier vechi 55 ron bun asa .

Am mai multe  variante :

1 Rombat TempeST 470 ron

2 pe OLX la 500 530 ron de 100Ah noua dar garantia verbala ..

3 noua AGM de pe alte site-uri dar pretul incepe de la 650 pana la 1500 ron

4 SH de la vreun coleg la un pret decent

5 juma - juma , suna un prieten , intreaba publicul (rulotistii) ptg

Fisa tehnica TEMPEST :

• grătare radiale turnate din aliaj PbSb1, 8% cu Se

• separatori din polietilenă cu împâslitură din fibră de sticlă, rezistenţă foarte bună la vibraţii

• consum scăzut de apă

• monobloc alb natur translucid care permite verificarea nivelului electrolitului

• capac negru echipat cu arestor de flacără pentru 46, 60, 72 şi 88Ah şi capac plat pentru restul gamei

• proiectate special pentru aplicaţii care necesită energie electrică permanentă sau de durată

• rezistenţă mare la un număr ridicat de cicluri de descărcare profundă (25°C)

• durată mare de viaţă

Multumesc f;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Exact la acest aspect ma gandeam si eu ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

Am votat si eu DA, pentru ca detin una si pana acum e foarte OK.

Nu stiu cum se va comporta in urma ciclurilor de descarcare-incarcare, insa cum spunea-ti si voi un lucru nou e nou.

Plus ca e cea mai ieftina varianta de baterie deep cycle de pe piata romaneasca.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Garantia unei baterii este un subiect discutabil la noi, depinde de aplicatia unde este folosita, de cel care asigura garantia, etc. Nu cred ca trebuie sa se bazeze cineva ca dupa un an poate duce bateria inapoi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Pana la urma este vorba despre garantia unui produs de 470 de lei, nu de o avere!

Cealalta a tinut 6 ani, cat am mai fi vrut sa tina? Inca 4, inca 6 ?

Poi daca era ceva "super marfa" nu avea pretul de doar 470 lei si garantia de 1 an!

Cum spuneai AGM de la 650 la 1500 lei, este altceva, dar nu cred ca de 100Ah are pretul de 1500lei, poate de 200 sau 240 Ah?

Si acelea au doar 2 ani garantie! Daca intamplarea face sa ne tina mai mult spre cei 10 ani mentionati, suntem norocosi si fericiti totodata.

Si de regula cam tin daca sunt respectate regulile elementare de descarcare si implicit incarcarea lor!

Binenteles ca si eu sunt tot pentru noi, deci votat!

Asta totusi nu m-a impidicat sa achizitionez din piata, in urma cu 2 ani o baterie sh marca "minn kota" de 105 Ah.

Binenteles a primat si pretul pe langa firma!

Regretul meu,   tamp tamp , ca am luat doar una , desii aveau 3 buc, dar vanzatorii erau niste "blonzi autentici" de-ai nostri! :) :) :)

rZU9B3q.jpg

Si mai recent inca una tot sh, dar inca in garantie de 120Ah, cumparata anul trecut in vara cu 160 de euro si cumparata de mine cu 75 de euro acum 3 saptamani!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/mH5wKcU.jpg

[img width=533 height=400]http://i.imgur.com/F8tprwH.jpg

Asa ca la 470 lei si un an garantie sperantele nu vor putea fi de ordinul multor ani de functionare, zic eu!

Dae este noua si sa fie cu noroc!

                                            superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

'Neata , o sa caut si la Dechatlon baterie sa vad ce gasesc .

Pana una alta am gasit pe youtube cum se resusciteaza o baterie marine AGM asa ca maine cat ajung la munca trec la treaba . Daca iese ceva bine , daca nu oricum o arunc ; ce ma costa sa incerc o resuscitare manuala ? ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Gata am gasit cum se face , uitati aici

este valabil pentru multe baterii AGM ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut , am incercat reconditionarea bateriei si am reusit sa o duc la ghena de baterii uzate , deci alta baterie ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.