Ovidiu Cica

Rulota SWIFT CHALLENGER SE400-model pentru Europa

7 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota SWIFT CHALLENGER SE400-model pentru Europa

Rulota SWIFT CHALLENGER SE400-model pentru Europa

Ovidiu Cica

Dupa 5 ani si iesiri in locuri de neuitat pt un proiect mai ambitios familia(mai mult eu!) se desparte de rulota care nu ne-a dezamagit niciodata.

Marca : swift challenger (model pt europa)

A circulat numai in Europa(achizitionata din Olanda!!)

Model: se 400

- usa acces pe partea dreapta

- an fabricatie : 1996

- greutate proprie:840 kg

- mma : 1100 kg

- inmatriculata ro pe numele meu

= itp valabil 14.09.2015

- exterior : carlig antibalans, forma aerodinamica, eleron spate sus, triple cu marsarier, cauciucuri 90% , rezerva 100%, 2 trape

Interior: 2 canapele de plus care se tranforma in pat de 195cm x 200cm, noptiera (detasabila!) cu sertare si care are se transforma in masa, dulap haine incalzit(!) cu 2 usi (majoritatea rulotelor au cu 1 usa), dulap incaltaminte incalzit (!), frigider electolux 90l cu congelator mare-functioneaza pe 12v, 220v si gaz - face -7grade in congelator; aragaz cu 4 ochiuri, aprindere piezoelectrica, cuptor cu aprindere piezoelectrica, compartiment pt pastrarea alimentelor calde, compartiment vase (sub cuptor), chiuveta bucatarie cu uscatorr pt vase, incalzire stationara pe gaz trumavent termostatata, boiler instant -functioneaza pe 12v, 220v si gaz, reglaj continuu (nu in trepte!) al apei calde, baterie proprie (bosch 70 ah), ventilatie aer cald si/sau rece, baie cu cadita de dus si perdea, wc thetford cu golire exterioara si indicator grad umplere, baia este ventilata cu aer rece(vara) sau incalzita iarna cu aer cald, apa calda si rece la baie si bucatarie, panou comanda care include: actionare pompa apa cu presostat electric, buton boiler cu functii de tensiune scazuta si afisare defect (se opreste automat!!), redresor incorporat, volt-metru afisare stare baterie, sigurante 12v si sigurante 220v, bec afisare faza 220v; masa portabila din acelasi material si culoare cu mobilierul, radio cd jvc cu 2 boxe, neon bucatarie, 2 spoturi laterale dotate cu becuri led de 1watt(!), 2 aplice ce functioneaza la 220v, 2 aplice pe tavan la 12v, 2 spoturi halogen in baie, 1 lampa in exterior deasupra usii pe 12 v, bar dotat cu suporti de sticle si pahare, 7 geamuri care se deschid care sunt dotate cu plase antiinsecte, jaluzele intimitate si perdele plus, podea cu linoleum si mocheta, rezervor apa pe roti si cu maner de transport de 23 l, butelie mare de 27 litri (bagat in ea 26, 78 l), senzor fum, usa intrare fractionabila si cu geam(!), scara acces 2 trepte din metal, cort exterior inchis (cu ferestre si usa), cort veranda si fuste laterale, cablu conectare 220v de 10m, manivela, cheie roti, ceas analogic, 6 prize de 220v si 2 pt 12v, diverse dulapuri si locasuri bagaje, suport vesela pt bucatarie, amplificator antena pt 2 tv, etc.

TOTUL este ORIGINAL si FUNCTIONAL !

pret: 3000 euro !

sau 3200 euro negociabil! :)

Foarte important a se citi si aceasta recenzie :

Analiza comparatorie rulota Anglia vs rulota fabricata Europa

Iata ce am descoperit eu ca au in plus cele englezesti:

1-forma aerodinamica-un consum mai mic la vehicolul tractor

2-greutate mai mica cu 200-300kg-pt aceleasi dotari-si de aici consum mai mic pt vehicolul tractor

3-boiler apa calda care functioneaza pe 220v, 12v si gaz!!!!!-cele europene au asa ceva dupa anul 1998(si pret peste 6000 euro)

4-aragaz cu 4 ochiuri, cuptor (ambele cu aprindere piezoelectrica!!)si compartiment pastrare alimente calde!!- nu am gasit pana acum o rulota europeana cu un asa aragaz!!!

5-panou comanda unitar-redresor incorporat cu aparat indicare stare acumulator propriu!!!

6-eleron spate cu reflectorizante- ajuta la consum si vizibilitate pe timp de noapte

7-lampi marsarier-nu va mai piloteaza cineva din exterior-cele europene au dupa 1998

8-canapele individuale de 190cm cu tapiterie(foarte frumoase) plus si pernute asortate

9-mobilier lemn foarte cald-la cele europene predomina pal-ul alb sau alte culori-impresie de spatiu comercial, nu casa!!!

10-toate geamurile (7!!)se deschid si sunt dotate cu plase tantari, jaluzele intimitate si perdele plus!!

11-geam si pe usa fractionabila de la intrare- la europene nu am vazut asa ceva

12-rulou vertical usa intrare(nu intra insecte si asigura lumina si ventilatie!!!) vs coada maimuta la cele europene(lipsa lumina, ventilatie si intra insecte

13-3 geamuri in fata(toate se deschid si sunt dotate cu jaluzele intimitate, plase tantari si perdele plus)-cand cineva in stanga vrea sa doarma si altcineva in dreapta ii este cald se poate deschide unul din cele 2 geamuri fata stanga sau dreapta fara ca cel care doarme sa stea in curent!!!

14-plafon (acoperis) dintr-o singura bucata- la unele rulote plafonul este din 2 sau chiar 3 bucati - la imbinari pot aparea infiltratii!!

15-la intrare in rulota exista o tavita de plastic cu 2 gauri pt scurgere apa si un pres detasabil pt stersul pe picioare-la rulotele europene nu am vazut asa ceva!!!!!!- se pastreaza curatenia

Sunt rulotist decat de 7 ani (!!!) si pana in prezent nu am gasit o rulota europeana sub 6500 euro care sa aiba aceleasi dotari cu cele enumerate mai sus.

Aceste argumente m-au convins si determinat sa achizitionez rulota englezeasca

ps:toate cele 15 puncte ca si dotari se regasesc la rulota mea!!!!

in plus la mine la rulota usa de acces este pe partea dreapta-la opriri nu sunteti expus masinilor care circula pe partea carosabila!!!!

Nu in ultimul rand: rulota nu se cumpara ca o masina (dupa an fabricatie si km!!) ci dupa starea si dotarile(care musai trebuie sa fie toate!! originale si functionale!!!)

Pentru relatii (poze) suplimentare rog contact la:0722299447 sau 0745682338

Ceva poze gasiti aici:Englezoaica oltenizata -Swift Challenger se 400 - model pt Europa !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu Cica

incerc ceva poze

post-630-14355621762571_thumb.jpg

post-630-14355621763736_thumb.jpg

post-630-14355621765148_thumb.jpg

post-630-14355621766374_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Ceva de la interior.

post-630-14355621767121_thumb.jpg

post-630-14355621768709_thumb.jpg

post-630-14355621769448_thumb.jpg

post-630-14355621770236_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George

Cateva fotografii ar fi de mare folos (interior, exterior).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

george, la tine este alt forum, sau intrebi "la misto"?

Sunt postate suficiente imagini in topic, chiar si in cel de prezentare al rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian78

Frumoasa . Este la fel ca elddisul meu la dotari-tot Olanda (in plus as mai avea o hota si baia separata de wc). Spor la vanzare si cine o sa o cumpere nu cred ca ii va parea rau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Vanduta!

Multumesc pt gazduire!

Rog un moderator sa inchida topicul

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.