Simionescu Ionut

Prezentare membru Simionescu Ionut

6 postări în acest subiect de discuţie despre Prezentare membru Simionescu Ionut

Prezentare membru Simionescu Ionut

Simionescu Ionut

Buna seara!

Ma numesc Ionut si m-am alaturat grupului vostru deorece doresc sa imi cumpar o rulota si nu am niciun fel de experienta sau notiune de baza in domeniul acesta.De ceva timp ma uit si caut modele si sincer imi place destul de mult modelul Hobby DeLuxe Easy 495 5/6 posturi.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti la ce ar trebui sa fiu atent si ce trebuie sa am in vedere in achizitionarea acestui model. Am nevoie de toate informatiile oricat ar fi ele de banale.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Adrian ai dreptate dar doar partial. Sunt cateva probleme diferite de la marca la marca. Este foarte adevarat ca daca verifici lucrurile generale descoperi cam tot.

Ionut avand in vedere ca eu mi-am luat un Hobby 495 si am cautat in mod special acest model te pot ajuta cu niste sfaturi, dar mai intai spune-mi cam ce an vrei.

Eu mi-am luat 2002 si daca te tine bugetul te sfatuiesc sa te orientezi catre cele din 2001-2002. Mai jos de 2001 e urat mobilierul (albastru) peste 2003 au partea frontala din plastic si este foarte fragila si plina de probleme. Mai sunt cateva bube dar spune mai intai anul si bugetul ca daca nu te incadrezi la anii astia nu are rost sa iti vorbesc de anumite probleme cum ar fi bara din spate si putrezirea podelei din cauza ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Simionescu Ionut

        Salut Cornel!In primul rand iti multumesc ca te-ai oferit sa imi dai cateva sfaturi.Ca sa iti rapund la intrebare....bugetul meu este undeva la 4500 de euro dar ptr un lucru "ca lumea" sau mai bine zis ptr o rulota care sa isi merite banii cu ceva efort pot ridica limita cu pana intr-o mie de euro.Ideea e ca imi place foarte mult cum este organizat spatiul din acest model.Dar pe langa aspectul asta as vrea sa cunosc mult mai mult aceasta rulota, caci dupa cum ai spus si tu sunt si alte lucruri de luat seama.....si mai ales ca odata ce o cumpar as avea de gand sa nu o schimb de graba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La 4500Euro cam greu sa te aproprii de anul 2002. Eu am dat 6200Euro pe a mea, in toamna in Olanda, la care am mai pus 1000Euro adusul ei . Am mai vazut cateva inainte de a o lua care aveau podeaua moale in mijloc fara ca sa fie putrezita pe sub rulota.

Eu am avut urmatoarele probleme:

1. Din fabrica ele vin cu un rezervor de apa mobil ce culiseaza pe o sina de plastic. Tot deschizand si inchizand usa ca sa il umple fiindca este foarte mic (20litrii ) usa respectiva nu mai etanseaza, combinat si cu niste  codens de pe rezervor mucegaieste podeaua si nu prea iti poti da seama fiindca e acoperit locul de suportul de plastic. Eu am desfacut podeaua si am inlocuit ce era moale. Am schimbat usita si am montat rezervor fix , izolat plus buson exterior.

2. Lampile de gabarit nu  sunt etansate bine, in loc de silicon este banda dublu adeziva. Eu am curatat-o si reetansat

3. Atentie la lampile spate sa fie intregi eu am una crapata un pic si una second-hand e in jur de 200 de lire.

Revin maine si cu altele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Simionescu Ionut

    Cornel asta e adresa mea de mail :simi_neo@yahoo.com Daca nu cer prea mult ai putea sa imi lasi un numar de telefon la care te-as putea suna pentru ca as avea cateva intrebari si prin mesaje dureaza ceva timp sa vorbim. Daca nu se poate lucrul asta , astept in continuare cu interes sfaturile tale.

Mersi mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Iti dau pe mesaj privat telefonul meu, dar voi scrie si aici in cazul in care vor mai fi doritori

4. O alta problema sunt garnisajele care acopera suruburile de la sine. Acestea in loc sa se termine o data cu sina sunt intoarse sub podea si prinse cu capse, iar apa se prelinge pe podea in loc sa picure. La mine din aceasta cauza placajul exterior al podelei se crapase in aceste locuri. L-am curatat bine, tratat cu vopsea pentru podele , iar apoi am lipit altul suplimentar peste el la colturile tratate la fel cu vopsea pentru podele de rulote, iar capetele garnisajelor le-am lasat sa atarne ca sa se scurga apa pe jos

5. Bara din spate.

Deoarece sinele trec prin ea cu timpul se aduna apa in ea care ajunge pe podeaua rulotei. Dupa ce am citit pe forumurile de afara am introdus niste distantiere mici ca sa o indepartez de podea si problema s-a rezolvat.

Momentan nu imi mai aduc aminte altceva specific Hobby , restul au fost lucruri intalnite si la restul rulotelor: furtunele interioare imbatranite si oricat strangeam colierele tot supurau ( le-am inlocuit pe toate furtune + coliere), lipsa vasului de expansiune in combinatie cu pompa de apa cu membrana plus boiler. Cand se incingea boilerul sareau furtunele fiindca pompa are incorporata supapa de sens.

Altfel dupa ce o pui la punct e o rulota minunata cu o impartire de nota 10. Ca fost posesor de Knaus, iti recomand sa cauti aceasi impartire dar pe Knaus. Eu nu am putut lua Knaus 495 fiindca depasea capacitatea de tractare a masinii din talon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.