Marian Enache

Vand cort "Dorema", 8,6m!

8 postări în acest subiect de discuţie despre Vand cort "Dorema", 8,6m!

Vand cort "Dorema", 8,6m!

Marian Enache

Buna Ziua dle David

Vad ca sunteti foarte intreprinzator stimate domn .Raman chiar uimit ca sub masca unor oameni draguti si comunicativi,

gata oricand sa-ti ofere o solutie , un sfat  se ascund si  niste astfel  profitori ( pot sa folosesc si termenul potrivit dar parca propia jena nu ma lasa) .

Am avut spre vanzare un cort Dorema ( vezi diferitele postari in acest sens ) Dvs  ati citit anunturile mele (poate si altii le-au citit unii chiar facand comentarii fara rost ) ,  v-ati tiganit ( acesta este cuvantul potrivit, justificand asta

cu calitatea de pensionar sarac ) efectiv ptr a scoate un pret  cat mai mic ( am suportat chiar si un bonus ptr transportul cortului catre dvs si asigurat de  dvs) posibil

si chiar ati si reusit asta prin acceptul meu  Eu nu vroiam decat sa vand un accesoriu( nu sa fac comert sau  camata ) care nu-mi  mai era necesar unui coleg forumist, care poate  avea nevoie de un astfel de cort (spuneat dvs ca nu gasiti exact la lungimea necesara  ) in ideea ca nu puteam sa il dau gratis dar nici sa fac specula si in plus doream si doresc  sa avem si  posibilitatea unor  relatie  de intrajutorare in cadrul acestui forum ( ziceam eu cu naivitate )

Acum la nici 2 luni , vad ca dvs puneti cortul meu la vanzare pe  forum cu mare enfaza si cu  suprapret ( nici eu nu mi-am permis sa pun acest pret ) declarand ca cortul este de nota 9 pe o scara de 1-10 .Pret de 300 eur  Peste tot  aceste corturi folosite si in acelasi standard de stare fizica se vand cu 150-200 eur

Minciuna  dle David ( aviz amatorilor interesati    )

Cortul din imaginile prezentate de dvs in anunt  este cortul 100% vandut de mine catre dvs  cu 190 eur cash ,  este intr-o stare foarte buna  ( curat fara miros integru  ) cu accesoriile complecte   in  acest pret ( acei suporti din plastic inlocuiesc suportii fixati mecanic pe rulota necesari sprijinirii betelor ,  sunt suplimentari si au fost dati de bine bonus din camaderie eu neavand ce sa mai fac cu ei ) dar nici eu nu am avut pretentia ca este intr-o stare  perfecta(  fac comert de 30 de ani si cunosc toate dedesupturile si siretlicurile comerciale ) de nota 9 din scala 1-10  asa cum spuneti dvs .

La asta se adauga si citirea acelor randuri in care dvs dle David va plangeti de TEAPA care ati luat-o dvs  Cred ca o meritati din plin ,  ca  doar nu puteti sa fiti numai dvs smecher Uite ca mai sunt si altii ( daca si asta este adevarat ) Ma gandesc daca rulotete care sunt de vanzare sunt ale unor oameni de buna credinta care doresc sa-si schimbe rulota sau mai stiu eu ce dosrec sau sunt acte de CAMATARIE ale unora din forumisti

Va cer scuze tuturor dar parca imaginea acestui FORUM-RULOTE .COM isi pierde din interes, cu astfel de oameni , cel putin ptr mine.

Pacat de persoanele care muncesc ( poate chiar gratis ) sa creeze , dezvolte si sa mentina un standard de calitate cat mai ridicat ptr acest Forum ca sunt puse in umbra de asemena personaje .

Vanzari bune dle David Ptr mine sunteti un ZERO BARAT din acest moment

M Enache Brasov .

Este drept ca dupa achizitie /plata dvs puteti sa faceti ce doriti , dar parca miroase a putina excrocherie ( acum inteleg de ce aveti atatea accesorii colectate de pe la toti forumistii

ma gandesc cu acelasi stil -Stiti eu sunt un pensionar amarat )si este  MARE  RUSINICA  la adresa acestui FORUM care nu cred ca si-a propus asta a infiintare .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Buna seara!

Ma adresez administratiei forumului sa analizeze comentariul lui Marian Enache, eventual sa-l mute off topic, binenteles impreuna cu al meu.

Dar cer sa-i fie aplicata si o sanctiune pentru calomnie si acuzatii tendentioase!

Am cumparat intradevar cortul de la el, dar daca mie nu-mi place, considera el ca trebuie sa-l tin la nesfarsit?

Spuneam undeva printr-un topic (parca al lui Ovidiu Cica), caci am negociat un cort, urma sa-l cumpar apoi sa-l vand pe al meu. Oare nu erau ale mele amandoua? Trebuia sa cer acord cuiva?

Consider ca fac ce doresc cu ce-i al meu, ori Enache are alta parere? Pacat, il credeam un om "citit", umblat prin lume desii spune ca o face, dar vad ca omul are alte vederi!

Chiar prea mult ce vrea el!

Nu am spus niciodata ca sunt sarac, doar ca sunt pensionar, dar asta putea afla si aici citind prezentarea mea, desii spunea ca a citit multe dintre postarile mele!

La vremea respectiva "ma peria" invitandu-ma chiar sa-i fiu partener de concediu!

Un om sarac nu are atatea cate am eu, dar nici bogat nu sunt, sa-mi permit sa "arunc" cel putin 1000 de lei pentru a-mi face "hatarul" de a regla niste frane la rulota, cand de fapt ele sunt bune.

Nici macar cel de a-mi pune o "marchiza" de 700 de euro la rulota, apoi sa vand cortul si sa-i regret pretul!

Sau crede el ca toti pensionarii sunt saraci? Ei bine nu-si fac toti concediile pe afara( 2-3 pe an), dar asta nu inseamna ca nu-si permit!

Iar daca-i pare rau dupa cort , accept oricand sa i-l returnez rambursandu-mi suma platita de mine! Binenteles cerandu-si frumos scuze pentru jignirile si ofensele aduse, ca un "domn citit care se da". DAR CAND OARE???

Ma acuza de minciuna! De ce?

Pot in schimb sa-l acuz eu de minciuna , m-a tot "dus cu presul" ca vine in zona si aduce cortul pentru a-l proba! Ei bine n-a facut-o!

Daca-l aducea, vedeam diferenta de masuri si normal ca nu-l cumparam! Stia bine "comerciantul nostru" de ce nu-l aducea!

El a spus ca are un cort de vanzare dar efectiv nici nu stia ce fel/typ este, daramite firma/dimensiuni. Nu a pus nici o poza in anunt, nu a facut nici o prezentare, doar a scris, vand si eu un cort! Pretul 250 de euro. Normal ca eu i-am oferit 150 de euro in prima faza, convenind la pretul de 200 euro.

La cererea mea mi-a trimis 3 poze pe mail si atunci am vazut ce typ de cort este, atragandu-i si lui atentia ce vinde, ca nu-i un cort "oarecare"! Sa spuna daca nu este asa!

Pretul de 200 de euro aceptat de ambii la care ulterior s-a oferit sa contribuie cu10 euro pentru transport!

Cu ce i-am gresit lui Enache? (apropo imi permit sa-i spun asa unei persoane care ma jigneste, binenteles sunt si mai in varsta ca el.)

 

Cortul "DOREMA", intradevar este un cort de firma fb, numai ca dupa mine nu se ridica la nivelul cortului detinut inainte de mine, daca cel detinut inainte este un pic mai mic, apoi cortul cumparat este un pic mai mare! Dintre cele 2 am preferat sa-l vand pe cel DOREMA! Nu stiam ca se ofenseaza Enache, desii spusesem ca eu am cort dar nu sunt asa multumit de el din cauza dimensiunii!

I l-as fi returnat, mi-ar fi rambursat banii? Voi ce credeti?

Cat despre pretul de 300 de euro, atat s-au vandut si se vand aceste corturi, nu am pus eu primul pretul asta, desii am mai avut discutii pe aceasta tema cu NICY RADU.

In schimb am invatat atunci ce inseamna un cort bun , dar si pretul corect pentru sh. Chiar Enache cerea in prima faza 250 de euro, poate a uitat?

Ma gandeam ca poate gandeste omul ca unul dintre ele trebuie sa-l vand! Si anume pe cel ce corespunde mai putin cu dimensiunile rulotei si "gustul" meu!

Se insala Marian Enache, nu am cumparat de la forumisti mai nimic, si ce am cumparat este pus/montat pe rulota, am cumparat si cumpar de la diversi vanzatori unde-mi convine pretul. O alta afirmatie tendentioasa, cum de fapt este totul!

Rusine sai fie lui pentru ce a scris nu mie care i-am platit corect! Cred ca omul traieste-n alte vremuri?

Desii spune ca "face comert" de multa vreme, "om bogat cu bani multi" ce-si permite multe, 2 -3 concedii in strainatate pe an cu rulota dupa el, dar doreste sa plafoneze pe cel de langa el!

Apropo,  eu am vandut sute de masini (numai Brasovul cu Tarlungeniul de sambata , Pitestiul, Vitanul dumineca,  Craiova cu Romanestiul de lunea si inca altele o pot spune),  nu un kkt de cort, fost candva al unuia din Brasov, si inca nu a spus nimeni ce sa fac cu marfa cumparata de la el! Trebuia cumva sa-i cer fiscal, fisa de inmatriculare ?

Poate nu vede omul, are "ochii inchisi" ca tot ce se cumpara se si vinde! Pretul depinzand de multe criterii uneori, inclusiv de capacitatea de vanzare implicit de cumparare a

-l participantilor. Daca lui i-a convenit pretul primit dupa cheltuielile inutile facute, acum nu-i convine de pretul cerut de mine, nu-i nimic ii mai trimit 10 euro ori poate mai mult cand il vand! Ce se pare ca nu stie Enache, este ca in toate cazurile de vanzari sh, exista un fraier dar si un fraierit!

Eu unul m-am fraierit singur "batandu-mi cuie-n talpi" cumparand cortul de le el, dar efectiv doream sa fac diferenta-ntre cele 2 marci! El chiar nu stiu, a bagat banii-n buzunar si a fost bine mersi!

Ce fel de om poti sa fi sa faci asa ceva? Sa vi aici si sa spui ca te simti "prost/fraierit" in urma pretului negociat de comun acord intre parti!

 

Pe un alt sait ieri am lansat deja oferta de accept al unui pret DISCUTABIL, urma sa o fac si aici in seara asta cand observai cum ma cearta si ma umileste ENACHE!

Deci atentie rulotisti, pretl cortului este 300 de Euro discutabil, daca nu cumva doreste omul sa si-l rascumpere inainte de a-l vinde!

Se bucura de teapa luata de mine cu 82 de lei! Nu-si inchipuie cat de mult ma bucur eu de "tzeapa" ce si-a tras-o el singur de peste 1000 de lei!

Respecte colegi!

Mai putin pentru Enache!

Multumesc administratiei!

 

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Suparat si nervos de afirmatiile lui Enache am uitat sa spun; in urma convorbirilor cu el si spuselor lui despre vizualizarea postarilor mele am convenit cu el sa-i cumpar si lui "ceva" material din care am facut eu terasa.pentru a face o preleta in parte din fata-rulotei pe timp de nefolosinta si nu numai.

A uitat sa-si mai innoiasca doleanta, in schimb eu n-am uitat si i-am cumparat, gasind la masura de 300/280 cm, la pret de numai 10 euro, pe cand pentru materialul cumparat de mine am platit 6, 9 Euro/m liniar, latime de 1, 4m.

Doream sa-l ajut, intr-un fel, nu ca ar fi avut el mare nevoie dar asa din bun simt, daca tot vorbisem. Si ce-mi face acest personaj, drept multumire?

Culoare aleasa pe albastru, precum si rulota lui.

L-am ajutat si pe George in iarna si nu i-am pretins nimic, dar nu se compara cu acest Enache!

 

Uite si dovada cumpararii materialului!

 

Este un proverb; a fi domn , e o-ntamplare,  a fi om e lucru mare, a fi prost nu-i prea mirare!

Asta e!

 

 

 

 

11813292_898841923502194_7739848119328696103_n.jpg

11813526_898847096835010_900156946350456670_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari!

Domnilor, nu cred ca este aici locul unde sa va certați.

Cat despre revânzare .... Eu nu văd nimic rău in aceasta mică "afacere". 

Viața este scurta bre, haideți sa trăim respectându-ne unii pe alții.

Toate bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Desi nu doream sa vad astfel de discutii in cadrul acestui forum, profit de ocazie sa intreb daca , pentru a nu ramane pagubit, nu este de vanzare prelate si la ce pret ?

Multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Desi nu doream sa vad astfel de discutii in cadrul acestui forum, profit de ocazie sa intreb daca , pentru a nu ramane pagubit, nu este de vanzare prelate si la ce pret ?

Multumesc,

Scuze, faci referire la prelata prezentata mai sus? Pretul ei a fost 10 euro , dupa cum spuneam, 300/280cm, mai sunt tot la 10 euro 300/300 cm, si la 5 euro, 150/250 cm.

Nuante de culori , pe verde, maro, albastru, ceva bej! Mai sunt plase de tantari tot pe culorile mentionate la 2, 5 euro, 150/250 cm. Chiar am luat si pentru mine 2 buc pentru a le adapta la nevoie la cortul rulotei. La usa fac referire fiindca la "geamurile" ei este din fabrica, ori in partea din fata cand o pliezi partial!

Problema este ca eu intotdeauna vin incarcat full, nu prea am unde sa aduc, iar pentru cea cumparata pot oricand sa-i gasesc o destinatie.

Dar asa inca 2...3 buc le gasesc loc printre bagajele mele, mai ales ca acum am pus si o "tula" pe masina, nu mare dar acceptabila, 320l.

Acum depinde de cate si pentru ce ai nevoie? Cat despre pret, ce sa zic? Imi poti oferii cat doresti, chiar pretul exact n-o sa ma deranjeze!

Nu fac eu avere din asta, cum nici din vanzarea cortului n-o sa  fac, desii am fost acuzat de "terte persoane"!

Binenteles suporti cheltuielile de curierat pe Ro.

 

Si ca sa fiu o data pentru totdeauna inteles de ce am optat sa revand cortul cumparat "DOREMA" si nu cel ce-l aveam dinainte "ISABELLA", pun cateva poze.

Am la el posibilitatea acoperirii prin exterior a geamurilor cu acele "obloane" ce se vad in poze la toate geamurile, dar si rularii atat a obloanelor cat si a "geamului" (folia transparenta), ramanand doar plasa pentru tantari, ceiia ce cortul Dorema nu are, doar dai jos peretele cu tatul din fermoare.

Am omis sa intreb la inceput despre asta, credeam ca este la fel!

In schimb in cazul cortului Dorema tesatura/materialul alb din jurul geamurilor este mai permisibil patrunderii aerului si aierisirii.

Inca ceva ce m-a facut sa nu renunt la vechiul cort este culoarea mult mai vie, intotdeauna am fost adeptul culorilor mai vii in detrimentul celor pale!

Dar fiecare cort cu particularitatile lui, la fel ca oamenii!

 

In continuare accept propuneri pentru vanzarea cortului la pret discutabil!

Numai de bine!

Pentru fixarea geamului dar si a oblonului sunt folosite in ambele cazuri 3 fermoare independente (cate unul pe fiecare din laturi).

Binenteles ca peretii se demonteaza in cazul ambelor corturi.

11259038_864234300296290_383684738_n.jpg

11262342_864234703629583_1646357328_n.jpg

11330451_864234560296264_774461813_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Multumesc pt relatii si ajutorul propus. Am gasit material de prelate si am comandat deja.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Doream sa-l ajut, intr-un fel, nu ca ar fi avut el marearrow-10x10.png nevoie dar asa din bun simt, daca tot vorbisem. Si ce-mi face acest personaj, drept multumire?

Culoare aleasa pe albastru, precum si rulota lui.

Uite si dovada cumpararii materialului!

11813292_898841923502194_7739848119328696103_n.jpg

11813526_898847096835010_900156946350456670_n.jpg

Scuze!

A trecut ceva timp de cand a fost discutia despre cort! Surpriza insa! Nici un cuvant din partea lui Enache Marian. Ca-l vrea, ca nu-l vrea, nimic, nimic!

Revin si-l intreb din nou public; doreste ori nu materialul ce m-a rugat sa-i cumpar? Daca-i se pare scump chiar i-l fac "regalo", vorba italianului!

Eu ca o persoana de bun simt,  caracterizata de el "ca zero barat", m-am tinut de cuvant! El, insa? Aaa,  l-a deranjat faptul ca revand cortul! Mai exact ca la alt pret!

Intreb deoarece maine plec spre RO, vineri spre mare, urmand ca la-ntoarcere sa trec prin Brasov in drum spre Fagaras, Laguna Albastra, unde dorim sa petrecem cateva zile.

Asadar il pot da/inmana personal, fara costuri suplimentare de transport! Poate asa ca sa dea dovada in ulima instanta ca este totusi om ii las optiunea de a platii cat crede el de cuviinta!

Ma-ntreb! Oare el de ce a vandut cortul? Normal ii era de prisos! Exista o mie de motive ce pot fi expuse! N-am intrebat niciodata cand am cumparat ceva, desii am fost in schimb intrebat de nenumarate ori, de ce, de ce?

M-antreb din nou, insa de unde stie ca e cortul detinut inainte de el? Cand practic nu stia ce cort (dimensiuni), ce typ, ce firma, este! I-am spus eu, poi vezi ca este un cort bun, un cort de firma etc! I-am trimis drept dovada poza marita cu marca/firma! Sa spuna daca nu-i asa!

Apropo! Unul dintre motivele vanzarii lui, important de altfel este faptul caci dimensiunile scheletului metalic nu se potriveste cu cel detinut de mine pentru a putea monta in prelungire aceea terasa facuta de mine! Dar daca vrea, am mai spus asta, i-l returnez!

Numai de bine la toata lumea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.