Silviu Pascu

Achizitionare si montare mover - off topic

16 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitionare si montare mover - off topic

Achizitionare si montare mover - off topic

Silviu Pascu

Eu pentru un mover Truma S am platit dupa negocieri 500 euro. 

Moverul a fost achizitionat de la un coleg de forum in perfecta stare de functionare.

Acesta este, zic eu, pretul corect pt un sh.

 

Numai bine!

Modificat de Silviu Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David
în urmă cu 2 ore, Cornel C Mihailescu a scris:

@Eugen David hi
Spor la treaba.superok

 

Mulțumim @Cornel C Mihailescu

Se pare ca avem de montat 2 movere nu doar unul!

Pana sambata merg sa iau si eu unu! Ma ambiționat Marian!j;'

Se pare insa ca este alt pret!

Nu spun, nici mai mic, nici mai mare dar nici egal!

Pass, discuțiilor malițioase!

 

In ultima ora, Silviu Pascu a scris:

Eu pentru un mover Truma S am platit dupa negocieri 500 euro.

Acesta este, zic eu, pretul corect pt un sh.

 

@Silviu Pascu pretul corect pana la urma-l face vânzătorul, mai mult ori mai putin de acord cu cumpărătorul!

Este una sa cumperi de la cineva de pe forum, persoana neinteresantă prea mult de pret, alte sa cumperi de la cineva care le aduce de dincolo si urmareste sa aibă profit.

Moverul este marfa vandabila si cine tine de pret pana la urma-l si vinde cu cat crede el de cuviinta!

Nu stiu n-am vazut moverul tau, normal n-am fost de fata nici cand l'ai cumparat, dar te cred pe cuvant!

Cel ce-o sa-l iau eu este tot Truma cu acționare electrică si pentru cuplarea tamburului pe roata, dar nu voi spune pretul,  (va fi al meu si platesc cat imi permit) nu mai doresc discutii aiurea, in loc sa discutam despre cum trebuie montat, daca trebuie gresat/uns, pus vaselina la reductor, ce tip de vaselina...anumiți colegi sunt interesati sa daca anumite comentarii pe marginea prețului plătit!

Am inteles, s-a întrebat pretul, s-a raspuns, dar atat despre pret!

Norocul la cumparat al unuia dintre noi niciodată nu se potriveste cu al altuia/vecinului/colegului...

N-am vazut pe vreunul dintre voi colegii binevoitori, ce a-ti mai facut asta, montat movere ma refer, sa-mi sugerati cate ceva informatii? Ce-i drept nici referitor la pret n-am facut-o, insa n-au lipsit comentariile!

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolae

Spor la achiziție Eugen superok.

Ca e prea scump :ascratch: sau ca acela e prețul corect :ascratch: nu știu, dar știu ca atunci când vrei ceva care îți ușurează viața de rulotist și mai ales e ceva de care te folosești de cate ori ai nevoie să pleci cu:cu-rulota: nu mai negociezi prea mult.

Sunt convins că mulți colegi printre care ma număr și eu ne-am dori un mover dar..... deocamdată ne mai încordam mușchii și ne încovoiem spinarile biggrin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

 

@Eugen David se pare ca te simti oarecum deranjat de postarea mea. Poate avem si noi dreptul la o opinie, nu? Eu la momentul achizitiei moverului meu am avut 2 oferte la 500 euro. Nu crezi ca sunt indreptatit sa cred ca acesta este pretul corect pt el?Recunosc ca am citit de mai multe ori ceea ce vrei sa spui. Am inteles. Incerci sa-ti impui ideile/recomandarile/opiniile. Ma intrebam zilele trecute de ce @Viorel si @Daniel P sunt atat de drastici in mentinerea "echilibrului" in acest forum . Tot eu mi-am raspuns cand in dreptul initiatorilor unor topicuri apare ''Vizitator" sau "Anonim". Tot "serifi stelari" si ei. 

Daca gresesc,  imi cer scuze anticipat.

Pt mine topicul este inchis.

Felicitari pentru achizitie beneficiarului de drept al mover-ului

 

Numai bine!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Salut @Silviu Pascuhi

Faptul ca ai o opinie separata fata de a unui alt  coleg, nu poate fi decat un lucru constructiv, chiar daca unora li se mai pune "de-a curmezisul" si nu pot accepta o alta parere decat a lor...Pana la urma suntem oameni diferiti si avem gandiri diferite, chiar daca impartim o pasiune comuna...

Iar in legatura cu " serifii stelari" biggrin, asta e o alta poveste, mai veche si n-are rost s-o mai reluam aici si acum, ca si asa suntem off- topic...Multumesc! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

Salut colegi forumisti, pareri, opinii, discutii contradictorii privind pretul unei achizitii sh, in general pretul e suma care se  , , plateste, , pentru a achizitiona un produs la un moment   , , t, , pretul , in mod special la sh e o variabila chiar si pentru acelasi produs in acelasi moment , exista multe elemente care-l pot influenta, nu cred ca trebuie explicate, in concluzie e greu de stabilit un pret unic pt un produs sh..Cineva a mers la piata si a cumparat un miel cu 20 lei kg.( miel taiat si ambalat) altcineva a cumparat miel cu 21 lei kg ( taiat in fata lui) intreb eu colegii cu pretul , , corect, , cine a cumparat mai bine.Experienta se castiga din invatatura de la unul de la altul, din viata, din carti si cu timpul.Eu am invatat ca atunci cand vrei sa stii asculti, ceri explicatii de la cei care au demonstrat ca au ce spune si stiu sa spuna, tineretea e un dat nu o calitate cum nici varsta nu  e  calitate...dar experienta  E si experienta se castiga cu timpul.In cariera mea am condus multi oameni , zeci si sute, o concluzie am tras din asta oamenii care ofereau putin vorbeau mult si de obicei in contradictoriu cu cei care erau baza colectivului, asta pentru a atrage si ei atentia intr-un fel.Opinia diferita e bine venita dar nu negand-o pe a celuilalt, ramane ca cel care le analizeaza sa aleaga, trebuie sa convingi nu sa impui..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 3 ore, Nicolae a scris:

Spor la achiziție Eugen superok.

Ca e prea scump :ascratch: sau ca acela e prețul corect :ascratch: nu știu, dar știu ca atunci când vrei ceva care îți ușurează viața de rulotist și mai ales e ceva de care te folosești de cate ori ai nevoie să pleci cu:cu-rulota: nu mai negociezi prea mult.

 Multumesc @Nicolae

Asa este daca-ti doresti ceva cu adevarat, pretul plătit este semnificativ si important doar pentru tine! 

Corect pretul meu si al lui Marian dpdv al cumpărătorului chiar nu contează pentru terțe persoane!

Ma bucur insa caci unii colegi au avut oferte mai ieftine, cinste lor!

Întâmplător ori nu eu voi platii mult,  poate mai putin de 500  de euro, ca tot m-a provocat colegul @Silviu Pascusuperok

Ce sa fac in acest caz colegule,  sa te umilesc ca eu i-l iau mai ieftin? :ascratch: 

Eu zic ca nu! E norocul meu si-i multumesc!

Ma-ntreb insa de ce la momentul la care-au avut ocazia sa cumpere colegii, cu dubla oferta n-au scris ceva si pe aici în acest sens? Vin in schimb acum si "ne umilesc"!tamp

Si eu am citit si recitesc , dar încă n-am reusit sa inteleg @Silviu Pascu de ce doresti "sa-ti arati muschii" in acest topic?

Nu ti-am cerut niciodată nimic, nici măcar prietenie, compasiune, ori orice altceva!

Ai dreptul la opinii, chiar da dovada mai multa ca ai, dar aici nu de asta ai dat dovada! Ci de altceva! Ne-ai pus in fata unui fapt împlinit ca ai cumparat si facut, stiu eu acum cata vreme?

Dar cum ai prezentat rulota, anterior cererea pentru rulota Fendt, puteai sa ne prezinți si moverul cumparat?:ascratch: Nu crezi ca ar fi fost corect?

Iar vin si-ntreb, de ce n-ai facut-o atunci?

Seara faina dragi colegi! hi

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
In ultima ora, Daniel P a scris:

Salut @Silviu Pascuhi

Faptul ca ai o opinie separata fata de a unui alt  coleg, nu poate fi decat un lucru constructiv, chiar daca unora li se mai pune "de-a curmezisul" si nu pot accepta o alta parere decat a lor..

 @Daniel P te admir si te respect dar in acest caz nu pot sa-ti împărtăsesc parerea! )|(

Daca solicitam parerea/opiniile  colegilor era alta stare de fapt!

Eu doar am prezentat ce am facut, n-am cerut nimic staturi/opinii, deci nu aveam navoie de "umilinta" altora că ei au "facut si cumparat" mai ieftin.

Regret ca s-a ajuns aici, doream sa deschid si sa prezit intr-un topic toate informatiile,  inclusiv montajul, reglajul, intretinerea unui mover!

M-am informat îndeajuns s-o pot face, altii n-au facut-o pana acum, desii "si-au tras" movere "la pretul corect" din punctul lor de vedere! 

@Viorel insa a anticipat asta datorita informației de aseară a lui @Alexandru Marin si a mutat discutia intr-un topic dedicat!

Din pacate a iesit "un fiasco"!

Cred ca se poate închide, eu nu voi mai posta nimic aici!

O seara făină in continuare tuturor! pa-pa

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

O sa mut imediat ce am timp toata discutia care e pe langa subiect la off-topic, ca nici mie nu-mi place ce a iesit...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eugen David hi
Eu unul te rog sa postezi si montajul. nay
SI modul de functionare. 
Pe acest Forum sant si oameni interesati de acest aspect si care stiu sa aprecieze impartasirile celor ce ajuta de fapt prin acest gen de postari.:-)
 Si aici asi adauga cate ceva. 
Cine isi permite sa-si cumpere numai lucruri noi. Insa poate sant care isi permit dar nu vor sa investeasca.
Sant multe aspecte pe acest subiect.
Nu toti santem  , , egali " financiar.doh
Iti multumesc frumos pentru intelegere.:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
10 minute în urmă, Daniel P a scris:

O sa mut imediat ce am timp toata discutia care e pe langa subiect la off-topic, ca nici mie nu-mi place ce a iesit...

@Daniel PIn sfarsit un gand si o idee remarcabila!

Multumesc de întelegere!

@Cornel C Mihailescu Ca întotdeauna gândesti oarecum dezinteresat la polemicile ivite, împăciuitor si "cu capul pe umeri"! Multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@Eugen David cred ca nu cunosti semnificatia cuvantului " a umili". Pacat! Incercam sa bravam aici si sa facem pe victimele. Vad ca ai invatat, stimabile domn,  ceva din aceste discutii. Te-am impulsionat cumva (eu si un alt coleg)si ti-ai gasit un mover pe gustul tau. Esti bun de cinste :)

In ceea ce priveste activitatea dumitale pe forum nu pot decat sa ma inchin . Sunt prea mic pentru a scote capul din carapace si nu as putea vreodata sa vin cu o remarca la o postare a dvs. Niciodata! Asta am invatat astazi.

 

Inca o data, felicitari posesorului de drept al moverului.

P.S.

Daca se considera ca nu am fost coerent sau m-am exprimat neadecvat la adresa unui mebru al forumului, rog un moderator sa ma baneze. Imi asum aceasta decizie. 

Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Parerea mea e ca toti am avut niste postari coerente si argumentate pe subiect, nimeni nu a condamnat pe nimeni, ci s-au expus si alte modalitati si experiente personale in legatura cu subiectul,  nu trebuie sa se supere nimeni ca exista si alte posibilitati, dezbaterea e buna pentru experiente similare viitoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Silviu Pascu, înțelesesem ca era inchis pentru tine acest topic? Chiar n-am citit ce-ai scris, nu ma intereseaza, dar nici ce a scris colegul @Traian M

Jur ca nu am citit si nu voi citii!

Asa sa-mi ajute Dumnezeu daca mint! Amîn! 

Pastrati-va comentariile pentru topicurile voastre!

Am fost semnalizat ca mi-ati adresat "ceva noi opinii" in mesagerie! Am raspuns!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Ti-as raspunde stimabile domn @Eugen Davidcu o intrebare ...dar nu o fac. Situatia devine deja comica si o putem duce la nesfarsit, aratandu-ne astfel muschi( parca asa ati spus) cu aroganta,  incercand sa ma atrageti intro zona ce nu-mi face cinste mie si nici dumneavoastra. In stilul asta nu vom evolua  niciodata. Prefer sa-mi sistez( momentan) orice drept la replica. Asta nu inseamna ca nu-mi asum si nu voi sustine in continuare ceea ce am postat. Va recomand, daca-mi permiteti bineinteles, sa fiti mai docil, ingaduitor, pacifist, forumul are nevoie de unul ca dvs.

Somn usor.

Numai bine!

P.S. Viitorul dvs mover va fi achizitionat de la acelasi vanzator? Intreb si eu :)

 

 

Modificat de Silviu Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.