Eugen David

Echivalare CI auto cu adeverinta ?

9 postări în acest subiect de discuţie despre Echivalare CI auto cu adeverinta ?

Echivalare CI auto cu adeverinta ?

Eugen David

Va salut !

Vin cu rugamintea de a va intreba intru elucidarea mea in necunostinta de cauza, si anume: in decursul anilor am avut inmatriculate pe mine cu taxa auto, deci din 2009 un numar de masini , ce au fost vandute .

Nu am pastrat copii dupa CI , normal tranzactiile s-au facut in targuri si nu numai, dar n-am dat importanta , problema era ca s-a vandut !

Hotarandu-ma acum sa-mi recuperez banii de taxa pentru masina actuala la care am platit 820 de euro taxa poluare ( un coleg tot dupa taxa la audi si doar dupa un an a ridicat 5800 lei, eu am 4ani de cand o am ).

Fata de la ANAF, imi spune : pai domnu dv aveti platite pe numele dv un numar de x taxe, adevarat raspund eu numai ca nu toate le-am inmatriculat pe mine, se putea si pe alte persoane, dar tot sunt multe inmatriculate pe mine. Sunt masini intre anii 93 si 98 la euro 2 care se putea permite si omul de rand sa achti taxa, masini ce nu vor mai circula in cativa ani, cu atat mai putin sa se si mai vanda.

Asa ca m-am hotarat sa incep " batalia" pentru recuperare taxe.

La masina personala aveam totul, mai putin chitanta de taxa poluare ( app acum la inmatriculare te trimite sa faci copie dupa ea si-ti da originalul inapoi, inainte nici vb de asa ceva )

Deci cum decretul lui tariceanu ma prisese cu un numar mare de masini a trebuit sa le inscriu. Cum spuneam d-na de la ANAF imi soate copii dupa nr de chitante si nr de Carti de inmatriculare aferente fiacarei chitante, ca la randul meu sa pot solicita duplicate dupa actele in cauza.

Asta se intampla in 27 ian ac, iar in 28 ian am prezentat la secretariatul ANAF cereri la inregistrare pentru eliberare duplicate dosare, caci de fapt trebuie absolut toate actele , brifurile de afara traduse in anumite cazuri si legalizate ( depinde de judecator ) cvc tradus, CI de ro si carte , (copii cu parafa de la servicuil de inmatriculari , conform cu originalul ) , copie decizie de calcul taxa auto si copie chitanta taxa.

Ei toate astea sunt la dosar la ANAF mai putin copie dupa certificatul de inmatriculare al auto, care normal iti vine la apox 5 zile dupa inmatriculare . Ei bine totul este in regula , mi se spune la ANAF ca am de asteptat pana in 30 de zile, eu spun ca o gluma , bine, bine dar nu vreau sa divortez ca sa-mi dati termen 30 de zile, vreau niste copii, ea spune ca asa-i regula. OK !

M-am mai interesat intre timp, nu erau facute, in schimb azi am fost sunat sa ma prezint luni pentru copii dar cu un bax de hartie de xerox ca ei nu au atata hartie. Eu zic, aduc si 2 , si vin de dumineca si dorm la usa ca sa fiu primul !Glumeam desigur, dar un bax tot trebuie sa duc.

Acum intre timp am fost la Serviciul de inmatriculari si am depus cereri pentru fiecare masina inmatriculata ( aveam nr cartii de identitata si nr de chitanta cu care s-au inscris de la d-na de la ANAF), cereri insotite ce copie dupa CI a mea si chitanta de 5 lei pentru fiecare auto inscris ( taxa identificare acte arhiva ). Mi sa spus sa merg dupa ele lunea in3 feb ca vor fi gata, asta fiind in 28.01, dupa cum se vade pe adeverinte au fost gata in 29.01.

App . pentru masinile ce nu au fost inscrise pe numele meu, doar taxa pe numele meu nu am primit adeverinta, si era normal, dar eu am cerut pentru toate ca nu le mai stiam, in schimb ei detin evidenta.

Acum problema pentru care vin si intreb daca stie cineva : mi sa spus ca nu se elibereaza copii dupa certificate doar ADEVERINTE care atesta inmatricularea autoturismului cu seria, motor, capacitate, etc pe persoana la data de ...

Ma-ntreb si va-ntreb totodata ? Sunt valabile in instanta acele adeverinte ?

La ei mi sa spus ca da, am mai intrebat pe ici pe colo si nu sunt lamurit indeajuns.

Problema este ca de la 01.01.2014 s-a modificat o taxa la primaria de pe raza de domiciliu de la 29 lei la 10% din valoarea taxei de poluare. N-ar fi o problema ca oricum se restituie cheltuielele de judecata , problema este daca este valida acea adeverinta ?

Dar ma gandesc , ca nu pot face ei ce vor, trebuie sa faca in litera legii asta ! Nu ?

Asa ca am avut de lucru si de "furca !" de la banare incoace, motiv cu care am amanat si plecarea in ITALIA , oricum doar dupa 15.03 trebuie neaparat sa fiu acolo!

Deci daca stiti ceva despre acele adeverinte s-au poate ati intalnit personal va rog edificati-ma si pe mine !

Va multumesc anticipat !

PS. Am sa postez poza unei adeverinte drept marturie a ceia ce am scris/spus aici ! xll

ih71.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Va salut ! salve . Se pare ca nu stie nimeni, s-au sau ? nyo . Va spun tot eu sa fie de folos si altora care doresc sa-si recupereze taxa de inmatriculare s-au taxa de poluare, dar nu timbrul de mediu . vazz . Este valabila acea adeverinta, dar nu este necesara prezentarea ei s-au a copiei dupa certificatul de inmatriculare de RO. Se castiga procesul de recuperare, inclusiv dobanda aferenta si cheltuieli de judecata . De asemenea taxa se recupereaza si in cazul in care masina a fost inmatriculata pe alta persoana , cu conditia ca, chitanta de la ANAF si decizia de calcul a taxei de inmatriculare sau de mediu sa fie pe numele tau, implicit cvc din statul de origine auto si traducere cvc .Bineanteles la dosar trebuie sa existe:  ptg , copie CI titular, copie CI auto de RO stampilat pt conformitate cu originalul la Serviciul de inmatriculari auto din jud de resedinta , copie brifuri din tara de resedinta unde a fost inmatriculat pentru prima data  auto tw , din care cel putin unul tradus, taxa de timbru reprezentand 10% din valoarea taxei dar nu mai mult de 300 lei. ggb  Aceasta taxa de timbru pana la 01.01.2014 a fost 390 lei, si se achita la finantele de pe raza Primariei de domiciliu . Dupa cum stim toate aceste documente exista la arhiva ANAF unde a fost achitata taxa respectiva ( de inmatriculare s-au de mediu, depinde cum a fost denumita ). Acum ce mai trebuie sa faca avocatul ?  w;? este problema lui, cereri, formulare etc !!! Cam asta este ,   nervos, s-auzim numai de bine !!! xll.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*! Taxa de timbru a fost 39 de lei nu 390. Am recitit acum si am vazut ca am gresit! Cum nu se mai poate corecta  xq, am " punctat" din nou ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Va salut ! salve, Astazi am predat toate dosarele pentru recuperare taxa de poluare la avocat  '/z,   superok ." Mi-am luat o piatra de pe inima"  nervos , urmeaza sa se ocupe el de restul, copii unde mai necesita, ( trebuie 4 dosare/masina), legalizari daca este cazul( nu cer toti judecatorii) , si bineanteles sa achite taxa de timbru pentru fiecare masina decap  tw  4y4  tw  decap si , si inca  . Am scris asta, asa cum spuneam sa foloseasca ca si ghid si altor colegi ce au de recuperat taxe de poluare dar s-au sfiit pana acum. Merita sa fie recuperata, pana la urma a fost declarata ilegala , si cum mai nou se acorda si dobanda la bani pe toata perioada de cand este inmatriculat auto  xp/  ( inainte se acorda dobanda doar din momentul depunerii dosarului si pana la momentul "adevarului" , in jur de 9 sau 10 luni). Si cum cea mai mica a fost 521 lei iar cea mai mare 4449 lei , nu mai vb de restul, se aduna  ptg  aw  .Daca vroiai diferenta de dobanda mai trebuia un proces intentat  ][) . Dar vad caci colegii de pe aici se ocupa doar de rulote  )}[  yby , nu si de masini, si "alea" sunt inmatriculate fara taxe de poluare , timbru de mediu acum , cum ii tot schimba denumirea ( vorba prb " cainii sunt tot aia zxb  zxb  zxb  dar lantul s-a schimbat"). Va salut din nou si trec la " facut valiza "  addams pentru Italia. '/z

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Buna seara!

In sfarsit revin cu "ceva detalii" despre "problema mea"!

Astazi a fost "o zi mare"!

De ce? Fiindca azi am recuperat o parte din taxele platite de mine pentru masini care le-am inmatriculat din 2008 incoace,  taxe pentru timbru de mediu, poluare, etc, ori cum s-or fi numind in decursul timpului!

Era mult mai mare daca n-ar fi dat "ponta" ordonanta de urgenta in martei 2014, prin care fractiona returnarea catre populatie a taxei de inmatriculare/poluare , la 20% pe an, pe parcursul a perioadei de 5 ani!

Daca din cele 12 masini imatriculate de mine implicit platit taxele in valoare totala de 25 950 lei, parte din ele s-au definitivat procesele inca din noiembrie trecut, inca mai am 2 procese pe rol datorita faptului caci "asa-i la noi".

Astazi am ridicat de la ANAF suma de 10 806 lei din care cheltuieli de judecata revenind avocatului 1 971 lei, pentru 10 dintre ele, 2 fiind inca "pe rol"!

Taxa de timbru achitata de mine, adeca 10% din taxa dar nu mai mult de cele ce au depasit valoarea de 3 000 de lei a fost de aprox 2 200 lei, desi cu ceva timp inainte era de 315 lei/taxa achitata indiferent de valoare! "315 lei" imi amintesc eu ca a fost, posibil sa fi fost ceva  mai mare dar oricum prima cifra din suma era "3"!

Am refuzat pana-n august anul curent sa depun dosarele la ANAF, sperand "ca orbul de vedere" ca se revine asupra ordonantei, stiind ca a fost/este contestata in continuare la "forurile din exterior"! Dar intr-un sfarsit am renuntat sa mai astept preferand sa iau acei 20% ce-mi revin indexati cu dobanzile aferente, dobanzi ce in decursul timpului "alesii" le-au tot diminuat!

Nu am timp acum sa fotografiez implicit sa postez toate dosarele cu tot ce includ ele, dar o voi face cat de curand!

Problema cea mai "spinoasa", este ca nu pot accesa un site de preluare a pozelor, a trebuit reformatat leptopul, ori cum i-o fi zicand si momentan am cam pierdut multe de pe el, dar cat de curand o voi face!

Multumesc de atentie, ca de altceva nu am pentru ce!

Numai de bine!hi

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa inteleg ca ai primit aceasta suma in totalitate si nu esalonat, asa cum zice ultimul proiect de lege aprobat?
Adica nu vei primii banii in rate, in urmatorii 5 ani?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 27.11.2015, 19:59:23, Eugen.D a scris:

 

Nu Viorel, doar 20%! Imi cer scuze, poate n-am fost destul de expicit!

Dar vor vorbii mai bine pozele cand voi avea timpul necesar pentru a le posta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Incerc sa pun ceva poze, cu actele eliberata de ANAF, in urmadepunerii sentintelor referitoare la recuperarea taxelor auto, platite de mine!

Nu am pozat decat prima pagina a fiecarui dosar din cele 5 file ce are fiecare!

 

Aici chitantele !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Aici chitantele !

Si pentru mai multa edificare, graficele de rambursare!

12305877_955982771121442_1799434750_n.jp12312518_955982791121440_1184889915_n.jp12319382_955982797788106_1523293548_n.jp12319297_955982811121438_555387130_n.jpg12285908_955982847788101_2012062334_n.jp12312065_955982887788097_211891305_n.jpg12305669_955982914454761_882743952_n.jpg12325209_955982924454760_224083588_n.jpg12311999_955982937788092_2128771432_n.jp12278185_955982951121424_1486154504_n.jp

hi

Cred ca acest subiect poate fi inchis!

A cam fost spus/scris ce era de spus!

Eu astept insa sa iasa de la recursul de la Alba si urmatoarele 2 sentinte!

Desii au fost introduse in instanta in aproximativ acelasi timp, 2 dintre ele inca mai sunt pe rol; s-au schimbat judecatorii s-au taraganat termenii, etc! tamp

Numai de bine la toata lumea!   superok

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.