Achim

Antena satelit

19 postări în acest subiect de discuţie despre Antena satelit

Antena satelit

Achim

Trebuie sa va arat ce mi-am cumparat... superok

Se numeste Kathrein BAS 60, cu catarg reglabil Shapeg.

2chtjm9.jpg

LNB-ul este pe spatele antenei, lipit de ea. Sincer, nu inteleg cum poate focaliza semnalul in spatele antenei si asa de aproape, dar nu mai conteaza pentru ca merge. Pana la urma, sunt nemti, deci... treaba lor...

[img width=533 height=400]http://i57.tinypic.com/24gkhf4.jpg

Montajul pe rulota a fost destul de simplu. Am gaurit tavanul in sifonier, intr-un loc ce era notat de producator, inclusiv cu dimensiunea gaurii.

Antena vine impreuna cu piesele ce asigura etansarea, fixarea si reglajul bratului.

[img width=300 height=400]http://i57.tinypic.com/2v00br4.jpg

[img width=300 height=400]http://i60.tinypic.com/34hb594.jpg

[img width=300 height=400]http://i60.tinypic.com/2nk2wpk.jpg

Pretul a fost 100 de euro de pe Ebay. Ele circula la un pret ceva mai mare, dar asta a avut doua gauri in melamina de protectie si a fost mai ieftina. Reparatia a fost simpla, cu un lipici pentru plastic.

Avantajul major este ca poti pozitiona antena din fata televizorului, fara sa mai astepti raspunsul plictisit si tardiv al consoartei, daca "se vede?!?..."

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Te rog sa ma lamuresti cu urmatorul aspect :

Cum se pliaza cand trebuie sa mergi cu rulota ? Antena ramane sus pe rulota ?

Eu am catargul ala pus "de fabrica" pe rulota si este si cablul tras . Deocamdata am legat antena de la radio de el.

Ai facut vreo proba pana acum ? Ce posturi ai reusit sa receptionezi ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Interesant , si eu astept raspunsul tau in a n-e edifica mai bine despre canalele receptionate si reglajul ei .Am inteles din fata televizorului ?

La cele parabolice este o intreaga "arta " pentru reglaj ( totul la boloboc, orientare dupa busola intr-o anumita directie , si, si multe inca).

App este la 12v sau 220 ?

Numai de bine !

Am gasit intradevar tot pe Ebay si la pret mult mai mare dar si cateva sub 100 de euro ! Or mai fi fost montate , cred ? Una chiar batuta de grindina .

Am vazut si oferta cu antena montata pe trepied , nu-i necesar pe rulota daca asa ti-e voia !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Decii,

In timpul mersului, antena ramane pe rulota si se aduce la orizontala. Inaltimea totala ce ramane fata de acoperis este de 13 cm, adica mai jos decat cosul de la Truma (In fotografie nu am mai coborat bratul).

2llkmt4.jpg

Antena este pentru sateliti, adica necesita un receiver care poate fi la 12V sau 220 V. Antena aceasta functioneaza ca si antenele tip "lighean" de pe la geamurile oamenilor. Pe baza unui abonament Digi, Dolce s.a.m.d. se pot receptiona toate programele, exact ca sistemele cu lighean de pe cladiri. Deasemenea, fiind vorba de sateliti, orientarea se face cu busola si foarte exact. Mie mi-a luat vreo ora sa inteleg si sa prind satelitii. Acum e o chestie de cateva minute.

Deci, nu este o antena de receptie a semnalului terestru, asa cum erau cele de pe vremuri, pe bloc.

Daca montati o antena de semnal terestru nu mai este nevoie sa folositi bratul articulat de orientare verticala. Antenele pentru semnal terestru se pozitioneaza doar orizontal.

Daca nu am fost destul de bun in explicatii, va stau la dispozitie in continuare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Am inteles acum, este " tot o parabolica, numai ca mai desteapta ".

App, nu spuneai nimic despre receiver la inceputul prezentarii doar despre LNB , ar fi fost mai lesne de inteles !

Ai avantajul ca nu te mai incurca prin rulota in timpul deplasarii atat ea cat si trepiedul, nu ocupa spatiul  atat de redus din rulota , nu mai pierzi timp si nervi pentru, fixare/montare a trepiedului implicit a parabolei pe sol, nu risti nici sa ramai fara ea .

Multumesc !

S-o folosesti sanatos !  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Raspunsul pe topicul corespunzator, sa nu se supere nea Viorel.

Oricum nu nimeresc niciodata topicul pentru postarile mele si mi le muta Sefu' de fiecare data...  tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu este o problema grava cu postarile care nu sunt acolo unde trebuie, dar sunt cu ochii pe voi, nu?

polis

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelian Ovreiu

Asteptam sa ne spui cum merge, cu ce abonament, la ce costuri.Reciver-ul cat costa?Eu vroiam sa achizitionez echipamentul de la Focusat.Costau in jur de 400-500 lei si faceam abonament cand si pe ce perioada ma interesa.Exista si posibilitatea inchirierii echipamentelor dar pe perioada impusa de ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Nu mai am prea multe de spus...

In timpul concediului ma uit prea putin la televizor. Antena am cumparat-o pentru zilele nesuferite, ca cea de azi, cand nu te poti plimba prea mult afara.

Nu am un receiver cu card pe baza de abonament. Am un receiver luat de la un prieten cu care prind posturile ce emit necodat pe satelit. Pe site-urile de vanzari costa in jur de 50 de lei. Se poate folosi chiar si un receiver vechi de la un abonament de televiziune, ce nu mai are card. Merg si acestea pentru programele necodate.

Nu cred ca merita facut un abonament special pentru 3-4 saptamani de concediu pe an (in cazul meu). In situatia in care aveti pentru televizorul de acasa un receiver cu abonament atunci acesta se poate muta (fara parabolica) in rulota si intr-adevar aveti toate programele.

Aveti aici o lista cu programele "la liber" in functie de sateliti:

Lista canalelor TV romanesti pe satelit necodate

P.S. Pe ce apesi domnu' Adrian de nu mai apare toata polologhia http-ului ? Ca nu gasesc... ggb

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelian Ovreiu

Multumesc!

Toate cele bune si...zile insorite!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mitrica Mirel

Folosesc si eu o antena Kathrein ca cea de mai sus iar ca receptor un Amiko mini HD ce se alimenteaza la 12v si are slot Conax pt. cartela prepay Focus. Costul initial al cartelei a fost de 80 lei si se incarca doar cand doresti..si cu cat doresti. Eu o folosesc o data pe an...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Folosesc si eu o antena Kathrein ca cea de mai sus iar ca receptor un Amiko mini HD ce se alimenteaza la 12v si are slot Conax pt. cartela prepay Focus. Costul initial al cartelei a fost de 80 lei si se incarca doar cand doresti..si cu cat doresti. Eu o folosesc o data pe an...

[/quote

:* ! Intreb si eu in necunostinta mea .

Cartela Focus este compatibila si cu un echipament Dolce ?

Detin un astfel de echipament si de aceeia intreb .

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Devys, ce vrea sa insemne postarea asta a ta??!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Scuze , se discuta de cartela Focus si intrebam daca este compatibila cu un echipament Dolce .

Daca am gresit , nu a fost intentionat !

Poate trebuia un topic nou.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu mai scrie cu citat, daca nu sti sa-l folosesti, ci intreaba direct in postare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mitrica Mirel

Din cate stiu eu doar cartelele Focus pot fi puse si pe alte receptoare compatibile Conax, restul firmelor de DTH conditioneaza imperecherea receptorului cu cartela.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Am si eu aceasta antena montata pe rulota si am un receiver Amiko micro HD cu o cartela de la Freesat.Pana acum nu am avut ocazia sa le pun in folosinta insa urmeaza acum la intalnirea de la Ciocanesti.

Intrebarea mea este cum se regleaza aceasta antena ? O deschid perpendicular cu rulota sau tot cu grade ca si la cele rotunde?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut @MARIUSGEORGE. Antena se regleaza ca orice antena. Pentru elevatie la Telecom stiu ca trebuie sa ridici antena cu cca 3 rotatii(1 rotatie parca era 12 grade). Tocmai ce mi-am montat si eu antena Kathrein si bratul Shapeg si m-am jucat cu ea azi :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu am un bloc in fata si nu pot face nimic.Vreau sa ajung in camp deschis sa o pot regla..Nu stiam ca o tura de dat la manivela inseamna 12 grade..Din ce am vazut la mine trebuie cam 37.2 grade insa da unghi si LNB-ului si asta nu am cum sa il mai reglez...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.