Tomescu Stefan

Membru fara rulota :)

16 postări în acest subiect de discuţie despre Membru fara rulota :)

Membru fara rulota :)

Tomescu Stefan

Salut!

Numele meu este Stefan si sunt in cautarea unei rulote! Pana acum am folosit doar cortul si masina. De ce nu mi-am cumparat o rulota? Pt ca am avut un Fiat Stilo care are o remarcabilă gardă la sol și nu vroiam rulota doar sa ajung la Vadu, si acum am o fabia brack de 1.2. care e mai inaltuta dar motor mai mic. Am studiat destul de mult ce pot face cu fabia si m-am hotarat sa cumpăr o rulota sa o agăț de ea.

Cei drept una mica maxim 850 kg. Stiu ca o sa fie comentarii ca am 1.2 dar le-am citit deja pe forum :) masina mea are vreo 100k km si trage beton, e noua in Ro si din familie asa ca daca ma chinui 1000 km intr-un an si voi face 10 ore de la Pitesti pana la mare ma pun in spatele unui camion si sunt sigur ca nu va pati nimic.

Daca o sa placa soției si catelului (Chow Chow) schimb masina. O sa am nevoie de niste sfaturi dar o sa fac postarile unde se vor încadra, nu aici pt ca nu cred ca este posibil!, daca se poate voi continua povestea.

Ca rulota cred ca o sa aleg o englezoaică. Din căutările mele sunt cam cele mai usoare, am si gasit cateva care se incadreaza, daca aveti ceva sugestii as fi recunoscător.

Deocamdată atat! Si sa aveti vreme frumoasă pe unde umblati:  la Vadu era foarte tare săptămâna trecută! A si apropo: nici carlig nu am🤔

Distribuie această postare


Link către postare

Adam Adrian

Salut! Cârlig cam 1000-1500 lei nou. Rulota mea a costat 1700 e (UK), e mai veche, are toate dotarile și are mma 900 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Stefan Adam
4 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Salut! Cârlig cam 1000-1500 lei nou. Rulota mea a costat 1700 e (UK), e mai veche, are toate dotarile și are mma 900 kg.

Eu am dat pe carlig de 3, 5 tone 620 de lei și 200 a fost montajul...

Distribuie această postare


Link către postare
Tomescu Stefan
25 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Salut! Cârlig cam 1000-1500 lei nou. Rulota mea a costat 1700 e (UK), e mai veche, are toate dotarile și are mma 900 kg.

Eu am tot cautat si nu inteleg scorurile astea mari. Păi carligul nu e trecut in carte/talon, se monteaza extrem de usor cel puțin la skoda mea. De ce sa nu iau unul de la dezmembrari cu 300ron? Masina mea are in optional carlig din fabrica, pai daca ii pun eu unul de la dezmembrari nu este tot aia? Intreb doar, sper ca daca fac asta sa nu am probleme. 

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Bine ai venit printre noi, când ma gândesc ca eu am dat 3000€ pe cârlig

Distribuie această postare


Link către postare
Stefan Adam

Cârligul este o piesă consumabila

1 minut în urmă, Raul G a scris:

3000

 

1 minut în urmă, Raul G a scris:

Bine ai venit printre noi, când ma gândesc ca eu am dat 3000€ pe cârlig emoji17.png

Mai are și Romania părțile ei bune...:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian

E foarte bine dacă poți să îl montezi singur și îl găsești și ieftin. Eu nu am știut cum se montează (acum știu) și am platit 300 lei. Dar a fost nevoie și de can bus (350 lei), iar cârligul 750 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Stefan Adam
28 minute în urmă, Tomescu Stefan a scris:

, pai daca ii pun eu unul de la dezmembrari nu este tot aia? 

Cârligul este pană la urma o piesă consumabilă. Bila aia se tocește și ea în timp

 Recomandabil ar fi un cârlig și o cuplă nouă să știi pe ce te bazezi. Dar ia-ți întâi rulotă că o să ai timp de detalii după...

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian

@Stefan Adam Salut! Cred că nu ai avut nevoie de can bus pentru mufa de 13 pini (sper că așa se numește).

Distribuie această postare


Link către postare
Stefan Adam
4 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

@Stefan Adam Salut! Cred că nu ai avut nevoie de can bus pentru mufa de 13 pini (sper că așa se numește).

Nu, la mine a mers fără modul...

Distribuie această postare


Link către postare
Tomescu Stefan
14 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

E foarte bine dacă poți să îl montezi singur și îl găsești și ieftin. Eu nu am știut cum se montează (acum știu) și am platit 300 lei. Dar a fost nevoie și de can bus (350 lei), iar cârligul 750 lei.

La mine nu este nevoie de canbus  cu siguranta ca este MK1 dar si asa am experienta de la fiat Stilo sa păcălesc Airbagurile sa nu ma mai faulteze :)

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit: Salutare @Tomescu Stefan si bun venit in aceasta comunitate . Bafta la gasirea si achizitionarea rulotei dorite :salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit în această comunitate @Tomescu Stefan și succes la achiziții ! :salutare!:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Vana Petre

Fii binevenit! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.